Foto: NASA

Velika pjega na Suncu mogla bi uticati na Zemlju

prije 13 h
Tags:
Podijeli vijest

Astronomi trenutno prate veliku tamnu pjegu na površini Sunca koja bi u narednim danima mogla uticati na Zemlju.

Brenda Culbertson, ambasadorica solarnog sistema pri NASA-inom Jet Propulsion Labu (JPL), izjavila je da je riječ o ogromnoj sunčevoj pjegi nazvanoj 4079, koja se prostire skoro 140.000 kilometara u širinu. Pjega se trenutno približava središtu Sunčevog diska, što znači da će direktno “gledati” prema Zemlji.

“Energija iz pjege 4079 je veoma snažna i ako dođe do jačih solarnih baklji dok je u poziciji naspram Zemlje, primili bismo direktan udar sunčeve energije i čestica, što bi izazvalo geomagnetnu oluju”, rekla je Culbertson.

Geomagnetne oluje su veliki poremećaji u Zemljinom magnetskom polju, koji mogu izazvati pojavu polarne svjetlosti (aurora borealis), ali i tehničke smetnje poput prekida u radu satelita, GPS sistema i električnih mreža.

Jedan od poznatijih historijskih primjera bio je Carringtonov događaj iz 1859. godine, kada je izuzetno jaka geomagnetna oluja izazvala aurore širom svijeta, prekide u radu tadašnjih telegrafskih sistema i čak požare. Sunčeva pjega 4079 zauzima otprilike polovinu površine one koja je izazvala taj historijski događaj, pa stručnjaci ne očekuju poremećaje takvih razmjera.

Američki Centar za predviđanje svemirskog vremena (SWPC – Space Weather Prediction Center) objasnio je da ovakvi događaji mogu dovesti do koronalnih izbačaja mase (CME), kada Sunce izbacuje velike količine čestica u svemir, koje mogu pogoditi Zemlju.

SWPC je agencija unutar američke Nacionalne uprave za okeane i atmosferu (NOAA), zadužena za praćenje i prognozu aktivnosti na Suncu koje mogu uticati na Zemlju, poput solarnih oluja i pojave aurore.

Zbog trenutne aktivnosti, postoji mogućnost da će u narednim danima stanovnici sjevernog dijela SAD-a, pa čak i centralnog dijela Evrope, moći vidjeti sjevernu svjetlost ako vremenski uslovi budu povoljni. SWPC će, ukoliko bude potrebe, izdati upozorenje za geomagnetne oluje na skali od G1 do G5, u zavisnosti od jačine.