Ukrajinski vojnik kaže da su kopneni roboti odlični za napade jer mogu nositi mnogo više eksploziva od letećih dronova
Podijeli vijest
Ukrajina koristi kopnene robote za razne svrhe, uključujući ispaljivanje RPG-7 bacača granata, kao na slici, i razaranje ruskih položaja.
Ukrajina upravlja robotima napunjenim eksplozivom prema ruskim položajima i aktivira ih.
Roboti mogu nositi mnogo više eksploziva nego bespilotne letjelice, rekao je ukrajinski vojnik za Business Insider.
Njegova jedinica poslala je robota sa 30 kilograma eksploziva u podrum i ubila ruske vojnike.
Ukrajinski vojnici koriste kopnene robote kako bi uništili ruske trupe i opremu. Ovi roboti mogu ponijeti mnogo teži eksplozivni teret nego dronovi koji lete.
Operateri upravljaju ovim bespilotnim kopnenim vozilima (UGV) daljinski. UGV-ovi se mogu približiti ruskim položajima, pod uvjetom da nisu otkriveni, i detonirati. Ukrajinski vojnici tako ostaju sigurni, daleko od borbe. Slični su letećim dronovima, ali imaju znatno veću razornu moć jer ne lete.
Oleksandr Yabchanka, šef za robotske sisteme u ukrajinskom bataljonu Da Vinci Wolves, rekao je za Business Insider da ukrajinski vojnici na kopnene robote postavljaju bombe i eksploziv, „pretvarajući ih u kamikaza sisteme“.
Radnje UGV-ova oponašaju ono što se već radi s letećim dronovima u ruskoj invaziji na Ukrajinu, gdje dronovi eksplodiraju ili ispuštaju granate.
„Ključna razlika između letećih i kopnenih bespilotnih sistema je masa koju mogu ponijeti“, rekao je Yabchanka. Rekao je da Ukrajina mora „uvijek biti korak, pola koraka ispred neprijatelja u pogledu razorne moći“. Tu na scenu stupaju kopneni dronovi.
Mnogo veća razorna moć
Dodao je da dok najveći leteći dronovi mogu ponijeti mine teške 10 kilograma, najmanji kopneni roboti koje koristi njegova jedinica mogu nositi više od 22 kilograma. U prosjeku, mogu ponijeti znatno više.
Rekao je da je samo nekoliko sati prije razgovora s Business Insiderom njegova jedinica poslala kopnenog robota s 30 kilograma eksploziva u podrum koji su držali Rusi, gdje je eliminisao rusku pješadiju.
Ukrajinski vojnici koriste različite vrste dronova za širok spektar zadataka. Tu su mali leteći dronovi za taktičke akcije poput izviđanja i napada, veći bespilotni sistemi za udare unutar ruske teritorije, pomorski dronovi za napade na brodove u Crnom moru, te UGV-ovi koji mogu nanositi štetu i izvoditi misije poput evakuacije ranjenih.
Yabchanka kaže da rastuća tehnologija kopnenih robota omogućava ukrajinskim trupama da značajno povećaju svoju vatrenu moć bez izlaganja dodatnih vojnika riziku. To je ključno u borbi protiv mnogo veće ruske vojske.
Rekao je da je otprilike 80% Rusa poginulih u borbi ubijeno bespilotnim sistemima. Ostalih 20% uglavnom otpada na artiljeriju – dok je na početku rata bilo obrnuto. Leteći dronovi su odgovorni za većinu ubistava jer su brojčano dominantni.
Više kopnenih robota znači veći udar
„Zamislite koliko bismo snažniji mogli biti ako bismo mogli donijeti dvostruko više eksploziva na liniju fronta nego sada“, rekao je Yabchanka.
Za razliku od kvadkoptera, ova tehnologija još uvijek nije široko dostupna svim jedinicama, ali tamo gdje se koristi, UGV-ovi evakuiraju ranjene, pucaju na ruske položaje iz montiranog oružja, nose opremu, postavljaju mine, eksplodiraju unutar neprijateljskih položaja, špijuniraju Ruse i još mnogo toga.
Bespilotna trka u naoružanju
Ova tehnologija se razvija i u Rusiji. Yabchanka kaže da je pitanje: ko će to učiniti brže?
Obje strane u ratu ulažu napore da unaprijede ovu tehnologiju. Dinamika podsjeća na trku s dronovima u kojoj su i Ukrajina i Rusija trenutno – obje strane razvijaju nove dronove i protumjere, te se utrkuju u proizvodnji što više dronova.
Yabchanka kaže da Ukrajina i njeni partneri moraju stalno inovirati kako bi izbacivali nova unapređenja kopnenih robota i drugu vojnu tehnologiju.
„Ono što je bilo aktuelno i relevantno prije pola godine, sada više nije“, rekao je.
Dodao je da se napredak odvija toliko brzo da se nadogradnje dešavaju direktno na liniji fronta – vojnici ponekad sami vrše izmjene ili direktno zovu proizvođača da zatraže izmjene i nadogradnje za buduće dronove.
Poziv partnerima Ukrajine
Yabchanka je pozvao na mnogo veće evropsko uključivanje u proizvodnju ove vrste tehnologije, rekavši da je „sve što se traži s naše strane na raspolaganju“.
Evropa, poput SAD-a, već je Ukrajini dala milijarde dolara vojne pomoći, ali Ukrajina sve više sama proizvodi svoje oružje kako bi inovirala brže, kreirala oružje prilagođeno ratu protiv Rusije i nadoknadila nedostatke u zapadnoj pomoći izazvane kašnjenjima i političkim raspravama.
Ukrajina je postala pionir u razvoju određenih vrsta oružja, a evropski lideri i ministri odbrane priznali su da evropska odbrambena industrija može naučiti mnogo iz ukrajinskog iskustva, posebno u vezi s dronovima, dok upozoravaju da bi Rusija mogla napasti i njihove zemlje.
Yabchanka je rekao da Evropa ima „više resursa od Rusije“, što produbljivanje saradnje čini korisnim za obje strane.
Pozvao je evropsku industriju i lidere da se uključe: „Proizvođači, developeri, vojno osoblje – svi su spremni na saradnju. Samo dođite; mi ćemo obezbijediti obuku i sve što je potrebno.“