Ukrajina zabranila kineske firme zbog pomoći Rusiji
Podijeli vijest
Ukrajina je u petak uvela sankcije tri kineske kompanije, tvrdeći da su bile uključene u proizvodnju naprednih Iskander raketa, samo dan nakon što je predsjednik Volodimir Zelenski optužio Kinu za snabdijevanje Rusije oružjem.
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova odbacilo je u petak optuzbe Zelenskog kao neutemeljene. Iako održava bliske ekonomske veze s Rusijom tokom trogodišnjeg rata Moskve u Ukrajini, Kina je nastojala prikazati neutralnost i negira bilo kakvu uključenost u rat.
Zelenskova administracija je u petak objavila ažuriranu listu entiteta koji su pod sankcijama. Lista, koja također uključuje ruske kompanije, navodi Beijing Aviation and Aerospace Xianghui Technology Co. Ltd, Rui Jin Machinery Co. Ltd, i Zhongfu Shenying Carbon Fiber Xining Co. Ltd, sve opisane kao registrovane u Kini.
Zelenski je izjavio da su kineske kompanije koje su pod sankcijama bile uključene u proizvodnju ruskih Iskander raketa. Rusija široko koristi ovaj nuklearno sposobni raketni sistem kratkog dometa u sukobu.
U petak je Ukrajina izjavila da su Iskander rakete pogodile Harkiv, grad na sjeveru Ukrajine, ubivši jednu osobu i ranivši više od 100 ljudi.
„Danas smo proširili naše ukrajinske sankcije na gotovo stotinu drugih entiteta – fizičkih i pravnih lica – od kojih je većina uključena u proizvodnju takvih raketa, Iskandera, poput onih koje su pogodile naš Harkiv,“ izjavio je Zelenski na X-u.
„Mnogi od tih entiteta su ruski, ali nažalost, neki su i iz Kine,“ dodao je.
Sankcije zabranjuju tim kompanijama poslovanje u Ukrajini i zamrzavaju njihove imovine u zemlji.
Ukrajina je 2021. godine izvezla robu u Kinu u vrijednosti od 8 milijardi dolara, uglavnom sirovine i poljoprivredne proizvode, dok je iz Kine uvezla roba u vrijednosti od 11 milijardi dolara, pretežno u obliku manufakturisanih proizvoda, prema podacima ukrajinske vlade.
U četvrtak je Zelenski novinarima u Kijevu rekao da je njegovoj vladi dostupno dokaz da kineske firme snabdijevaju Rusiju onim što je opisao kao artiljeriju i barut, te da kineski entiteti prave neko oružje na ruskom tlu.
Međutim, nije pružio nikakve dokaze za ovu tvrdnju.
Nekoliko dana ranije, Zelenski je rekao da su kineski državljani boravili na strani Rusije u ratu s Ukrajinom, uključujući dvojicu koji su bili zarobljeni. Kineski diplomata je pozvan u ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova kako bi dao objašnjenje.
Ukrajinski i američki zvaničnici kasnije su rekli da su ti ljudi sami odlučili da se pridruže ruskoj strani, potpisavši ugovor zbog novčane naknade.