U BiH sve više stranih radnika

prije 19 h
Tags:
Podijeli vijest

U Bosni i Hercegovini tokom 2024. godine zabilježen je porast broja stranih radnika, iako oni i dalje čine mali udio u ukupnom broju zaposlenih – svega 0,7 posto.

“Ukupan broj izdatih radnih dozvola za strance u BiH u 2024. godini iznosio je 5.798, od čega je 3.422 dozvola izdato unutar kvote, a 2.376 van kvote”, navedeno je iz Ministarstva civilnih poslova BiH.

Najveći broj radnika dolazi iz Turske, Nepala, Srbije, Indije i Bangladeša. Zabilježen je porast dolazaka iz Indije, Nepala i Kine, dok je broj radnika iz Turske, Kuvajta i Sirije smanjen.

“U odnosu na prethodnu godinu, broj izdatih radnih dozvola povećan je za 1.212 ili 26,43 posto.”

Godišnja kvota za zapošljavanje stranaca za 2024. godinu iznosila je ukupno 6.073 radne dozvole:

  • Federacija BiH: 4.295

  • Republika Srpska: 1.400

  • Brčko distrikt: 378

Najveća iskorištenost kvote zabilježena je u Republici Srpskoj – 98 posto, zatim u Brčko distriktu 64 posto, dok je u Federaciji BiH iskorišteno svega 42 posto kvote.

“U Brčko distriktu BiH iskorištenost kvote bila je 64 posto, u Republici Srpskoj 98 posto, dok je u Federaciji BiH bila samo 42 posto.”

Radne dozvole najčešće su izdavane za djelatnosti u građevinarstvu (22,5 posto), prerađivačkoj industriji (14,6 posto) i uslužnim djelatnostima.

“Najviše radnih dozvola izdato je za zanimanja polukvalifikovanih radnika (27,8%), zatim za radnike sa visokom stručnom spremom (22,3%) i za radnike sa srednjom stručnom spremom (21,7%).”

“Od ukupnog broja izdatih dozvola, 86 posto odnosi se na muškarce, dok je 14 posto izdato ženama, što je porast u odnosu na prethodne godine.”

Ministarstvo naglašava da je jedan od izazova to što kvote nisu u potpunosti iskorištene zbog dugotrajnih administrativnih procedura, vremenskog nesklada između kvotnog plana i realnih potreba tržišta rada, te loše institucionalne koordinacije.

“Trend rasta novoizdatih radnih dozvola u odnosu na produžene dozvole ukazuje na kratkoročnu prirodu zapošljavanja stranih radnika.”

Poslodavci pozivaju na povećanje kvota, dok sindikati traže zaštitu domaće radne snage. Ministarstvo smatra da kvotni sistem treba ostati mehanizam zaštite, ali i da mora biti fleksibilniji i brži.