Tuzla pokreće nabavku za javni prijevoz: Grad preuzima kontrolu nakon 25 godina?
Podijeli vijest
Nakon četvrt stoljeća, grad Tuzla bi konačno mogao preuzeti kontrolu nad sistemom javnog prijevoza putnika. Gradsko vijeće Tuzle jednoglasno je dalo saglasnost za pokretanje postupka javne nabavke za ove usluge, otvarajući vrata svim zainteresovanim prijevoznicima, uključujući i mogućnost udruživanja u konzorcije.
Ovaj potez uslijedio je nakon neuspješnog javnog poziva na koji je stigla samo jedna, i to nepotpuna, ponuda. Sada se putem otvorenog postupka javne nabavke s međunarodnom objavom traži rješenje za dugogodišnji problem nefunkcionalnog i skupog prijevoza.
Sekretar organa državne službe, Almir Šuta, pojasnio je cilj odluke:
Ovom odlukom omogućavamo da se svi prijevoznici, koji su registrirani za obavljanje prijevoza na području Tuzle i Tuzlanskog kantona, prijave u obliku konzorcija ili nekom drugom obliku organiziranja, kako bi došli do najpovoljnijeg ponuđača, odnosno dobili najpovoljniju cijenu. Time bi grad Tuzla konačno dobio javni linijski prijevoz putnika kakav i zaslužuje.
Optimizam dijele i gradski vijećnici. Očekuje se da bi postupak mogao biti okončan za dva do tri mjeseca, a da bi Tuzla savremeno organizovan gradski prijevoz mogla imati u narednih šest do dvanaest mjeseci.
Ovo je početni akt i važno je da se postupak pokrene. Nadam se da ćemo najkasnije za dva-tri mjeseca, kada se postupak provede, imati riješeno ovo pitanje, a u narednih pola godine ili godinu, imati organizaciju savremenog gradskog prijevoza u Tuzli
— navela je vijećnica SDP-a Svjetlana Kakeš.
Vijećnik BOSS-a, Mirnes Ajanović, ističe da budžetska sredstva od šest miliona KM godišnje garantuju sigurnost plaćanja prijevoznicima, što otvara mogućnost i za povoljnije cijene karata za građane.
Imat ćemo mogućnost da dajemo besplatne karte, a za određene kategorija cijena može biti marka, marka i po… Važno je da dobijemo siguran, efikasan i jeftin prijevoz i konkurenciju. Javni poziv omogućava da konzorcij može podnijeti zahtjev za prijevoz putnika, a izbjegavamo okolnost da bude samo jedan prijevoznik i da imamo ultimatum. Grad će upravljati gradskim prijevozom nakon 25 godina, određivati linije, broj polazaka, a građani će imati mogućnost da daju prijedloge
— dodao je Ajanović.
Podsjetimo, posljednjih 25 godina javni prijevoz u Tuzli obavljala je privatna kompanija GiPS. Problem je eskalirao prije nekoliko mjeseci kada je GiPS drastično povećao cijene karata, redukovao ili ukinuo pojedine linije, te najavio mogućnost potpunog prestanka rada. Novi potez gradskih vlasti budi nadu da će Tuzlaci uskoro dobiti pouzdaniji i pristupačniji javni prijevoz pod upravom grada.