Tužilaštvo BiH vodi istragu koja obuhvata i Nenada Stevandića zbog događaja u Kotor Varoši
Podijeli vijest
U Posebnom odjelu za ratne zločine Tužilaštva Bosne i Hercegovine vodi se predmet koji se tiče ratnih događaja u Kotor Varoši iz 1992. godine, a istragom je obuhvaćeno više osoba, među kojima je i Nenad Stevandić, aktuelni predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske. Ovu informaciju potvrdili su iz Tužilaštva BiH za portal Klix.ba.
U Posebnom odjelu za ratne zločine u radu je predmet koji se odnosi na događaje u Kotor Varoši 1992. godine, koji obuhvata više osoba, među kojima je i Stevandić Nenad,
navodi se u odgovoru Tužilaštva BiH.
Iz Tužilaštva su naglasili da ovom objavom ne prejudiciraju ishod krivičnog postupka niti narušavaju princip presumpcije nevinosti, podsjećajući da se svako smatra nevinim dok mu se krivica ne utvrdi pravosnažnom presudom.
Spominjanje u sudskim procesima
Ime Nenada Stevandića već se pojavljivalo u kontekstu zločina počinjenih u Kotor Varoši tokom sudskih procesa koji se vode pred Sudom BiH. Kako je ranije izvijestio Detektor.ba, svjedok Tužilaštva Fikret Skopljak izjavio je pred Sudom da su ga u junu 1992., nakon vojnog napada na Kotor Varoš, u garaži pretukli Danko Kajkut (kojem se trenutno sudi) i Nenad Stevandić.
Prema Skopljakovom svjedočenju, Kajkut i Stevandić su ga, zajedno s još jednim mladićem, odveli u garažu gdje su ga tukli. Svjedok je naveo da mu je Kajkut psovao i udarao ga šakom, nakon čega je, prema njegovim tvrdnjama, Stevandić rekao:
Nemoj više, ja ću
te nastavio da ga tuče, uslijed čega mu je, kako tvrdi, izbio sedam zuba. Tokom ročišta prikazan je i snimak iz arhive Haškog tribunala, na kojem je svjedok prepoznao svoju kapiju i Nenada Stevandića kako ulazi u dvorište.
Zločini u Kotor Varoši 1992.
Kotor Varoš je prije rata bila etnički izmiješana općina, ali je u junu 1992. godine doživjela sveobuhvatan napad srpskih snaga koje su preuzele kontrolu nad ključnim institucijama. Formirani su logori gdje su muškarci nesrpske nacionalnosti zatvarani, mučeni i ubijani. Više od 20.000 Bošnjaka i Hrvata je protjerano, stotine su ubijene ili se i danas vode kao nestale, a brojna sela su spaljena.
Za zločine u Kotor Varoši do sada su pravosnažno osuđeni Bosiljko i Ostoja Marković, Ljubiša Vranješ i Mladen Milić, dok su u toku suđenja protiv više osoba, uključujući Danku Kajkuta, Boška Peulića i Slobodana Župljanina. Nedavno se u javnosti ponovo pojavio i video snimak iz 1992. godine na kojem svjedoci tvrde da se vidi i Nenad Stevandić.
Nenad Stevandić, lider stranke Ujedinjena Srpska, trenutno obnaša funkciju predsjednika Narodne skupštine RS. Do sada nije formalno optužen za ratne zločine, ali se njegovo ime sve češće spominje u kontekstu istraga i svjedočenja o zločinima iz 1992. godine.