Foto: Pexels

Trumpove tarife potresaju temelje Apple-ovog iPhone carstva

5. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Lideri Apple-a, njihovi kupci i obožavatelji sada zadržavaju dah čekajući da vide hoće li Trumpove ogromne nove tarife naštetiti ovoj kompaniji.

Steve Jobs i Tim Cook izgradili su najuspješniju i vjerovatno najvoljeniju američku kompaniju u posljednjih 25 godina na temelju slobodne trgovine, posebno s Kinom.

Međutim, Trump je sada krenuo u uništavanje tog dogovora. Dionice Apple-a pale su za 9,3% u četvrtak – što je najgori dan od pada izazvanog koronavirusom u martu 2020. godine. Ovaj gubitak predstavlja najveći pad koji je pretrpio bilo koji od tehnoloških “Magnificent 7” (najvećih tehnoloških kompanija), na dan ispunjen rušenjima.

Kada se Steve Jobs vratio u Apple 1997. godine, počeo je transformirati proizvođača računara iz firme koja je uglavnom proizvodila u Americi u kompaniju čiji su proizvodi (poput iPoda i kasnije iPhone-a) bili “dizajnirani od strane Apple-a u Kaliforniji, sastavljeni u Kini”.

U zlatno doba globalizacije, sa ulaskom Kine u WTO, tvrdilo se da SAD zadržava rad visokih marži u dizajnu i razvoju, dok je proizvodni proces s nižim marginama outsorsan.

Ovaj model funkcionirao je savršeno za Apple, koji je korištenjem ove formule postao najvrednija kompanija na svijetu 2011. godine, što je uglavnom ostao do danas.

Model Apple-a postao je i šablon za mnoge američke tehnološke firme koje proizvode svoj hardver.

No, savezništvo Apple-a s Kinom doživjelo je kritike zbog tretmana kineskih radnika od strane Apple-ovog proizvodnog partnera Foxconna, kao i optužbi da je Apple, poput drugih kompanija koje su premjestile proizvodnju, napustio američke radnike.

“Na 9.000 milja daleko, naš način života se gradi, a Donald Trump kaže, ‘Hajde, to mora biti ovdje'”, rekao je ministar trgovine Howard Lutnick u četvrtak za CNBC.

“Držimo svoje iPhone-e, koje volimo — zašto moraju biti proizvedeni u Tajvanu i Kini? Zašto ih ne možemo proizvoditi u Americi uz pomoć robotike?”, dodao je Lutnick.

Stručnjaci za Apple i analitičari kažu da ogromna veličina Apple-ovih proizvodnih potreba isključuje premještanje cijele proizvodnje u SAD.

“Apple je već najavio investiciju od 500 milijardi dolara u SAD u veljači zajedno s Trumpom… stvarnost je da bi bilo potrebno tri godine i 30 milijardi dolara da se premjesti čak 10% njegove opskrbne mreže iz Azije u SAD, uz velike smetnje u tom procesu”, napisao je analitičar Dan Ives u četvrtak.

Proizvodnja iPhone-a u SAD-u mogla bi također drastično povećati cijenu uređaja.

“Za američke potrošače, stvarnost bi bila da bi iPhone od 1000 dolara, koji je jedan od najbolje proizvedenih potrošačkih proizvoda na planeti, nestao”, rekao je Ives, koji sugerira da bi proizvodnja iPhone-a u “New Jerseyu ili Teksasu” mogla podići cijenu na 3500 dolara.

Apple je počeo diversificirati svoju proizvodnu bazu izvan Kine krajem 2010-ih, šireći svoje operacije u Vijetnamu i Indiji, te ponovo ulazeći u SAD.

Motivacija za ove promjene bila je nestabilnost tokom prvog mandata Trumpove administracije, geopolitička nestabilnost zbog napetosti Kine s Tajvanom, te kasniji problemi uzrokovani pandemijom COVID-19.

Međutim, većina tih pomaka neće pomoći u vezi s Trumpovim planom za tarife, koje nameću visoke nove takse na uvoz iz Vijetnama, Indije i drugih zemalja.

U međuvremenu, mikroprocesori su jedan od rijetkih ključnih tehnoloških komponenata koji se još uvijek proizvode u SAD-u. Bipartizni Zakon o čipovima iz 2022. godine osigurao je 280 milijardi dolara za jačanje ove industrije, ali Trumpove administrativne mjere smanjuju sredstva koja idu na realizaciju tih programa.

Kada su tarife na Kinu tijekom prve Trumpove administracije prijetile Apple-ovim proizvodima, Cook je otišao kod Trumpa i uspješno argumentirao za izuzeće.

Nitko još ne zna kakve su šanse za sličan dogovor danas. No, Trumpov sveobuhvatan tarifni plan i visoke stope sugeriraju da će linija biti strožija ovog puta.