Foto: REUTERS/Brendan McDermid

Trumpove carine uništile 5 triliona dolara na Wall Streetu

4. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Ova sedmica bila je jedna od najpivotalnijih u posljednjim godinama za globalnu ekonomiju, a završila je uz dramatičan pad na Wall Streetu, s Nasdaq indeksom koji je ušao u medvjeđe tržište. U srcu svih dešavanja nalazi se trgovinski rat koji je pokrenuo predsjednik SAD-a Donald Trump, a investitori se sada plaše da će on dovesti globalnu ekonomiju na ivicu recesije.

Manje od 48 sati nakon što je Trump podigao carinske barijere na najviši nivo u više od 100 godina, Kina je odgovorila, saopštivši da će uvesti dodatne carine od 34% na sve proizvode iz SAD-a. Ova eskalacija trgovinskog rata još je više pogoršala situaciju na tržištima.

FED se nalazi u problemima

Nada investitora da bi Jerome Powell, predsjednik Saveznih rezervi, mogao spasiti situaciju signaliziranjem smanjenja kamatnih stopa, brzo je nestala. Naime, Powell je upozorio na “povećane rizike” za rast i inflaciju, što je još više uzdrmalo Wall Street. U samo dva dana, S&P 500 indeks je pao za 6%, a tržišna kapitalizacija SAD-a smanjena je za 5 triliona dolara.

Savezne rezerve sada se suočavaju sa velikim izazovom: kako balansirati rastuće rizike od recesije s porastom inflacijskih pritisaka? Iako su investitori već ugradili četiri smanjenja kamatnih stopa u svoje procjene za ovu godinu, početak tih smanjenja mogao bi doći već u junu. No, s obzirom na ozbiljnost situacije, nije isključeno da bi Fed mogao reagovati i na sastanku u maju.

Globalni gubitci i recesija na horizontu

Ovaj pad na tržištima predstavlja najveći pad od globalne pandemije iz 2020. godine, a nije ni nalik onome što smo vidjeli tokom globalne finansijske krize 2008. godine. Razlika je u tome što je trenutna nesigurnost na Wall Streetu rezultat konkretnih političkih odluka, a ne nepredviđenih okolnosti.

Ekonomski analitičari širom svijeta sada predviđaju da bi američka inflacija mogla preći 4% ove godine, dok bi BDP mogao zabilježiti pad u četvrtom kvartalu, što bi značilo da bi američka ekonomija mogla ući u recesiju.

Također, analitičari iz Citi-ja upozoravaju da bi u eurozoni rast mogao pasti za jedan procentualni poen, što bi moglo dovesti ovaj ekonomski blok na rub recesije. Kina, koja je već usporavala svoj ekonomski rast, suočava se s još težim izazovima, jer bi mogla pretrpjeti sličan udar na svoj BDP.

Nafta i obveznice pod pritiskom

S obzirom na globalno usporavanje potražnje, cijene nafte su nastavile padati, s padom od više od 6% na petak. Cijena Brent nafte pala je na najniži nivo u četiri godine, a trenutno je 26% niža u odnosu na prošlu godinu.

Još jedan znak zabrinutosti za investitore bio je pad dvogodišnje švajcarske državne obveznice ispod nule, što ukazuje na globalnu nesigurnost.

Šta nas očekuje naredne sedmice?

Dok su tržišta zatvorena tokom vikenda, očekuje se da će komunikacija među liderima i donosiocima odluka širom svijeta biti neprekidna, jer se svi pokušavaju nositi s eskalacijom trgovinskog rata. Očekuje se da će sljedeći tjedan donijeti još više turbulencija na tržištima.