Foto: Pexels

Trump želi da se iPhone proizvodi u SAD

11. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Donald Trump ponovo pokušava privući Apple da premjesti proizvodnju iPhonea iz Kine u Sjedinjene Američke Države, ali uprkos visokim tarifama, analitičari smatraju da su šanse za takav potez vrlo male.

Administracija bivšeg predsjednika Trumpa, koji se ponovo kandiduje za Bijelu kuću, nastavlja da vrši pritisak na američke kompanije kako bi proizvodnju vratile kući, posebno nakon uvođenja tarifa na kinesku robu. Apple se nalazi u središtu pažnje, s obzirom na to da većinu svojih iPhone uređaja proizvodi upravo u Kini.

Iako carine na kineske proizvode trenutno iznose čak 145 posto, stručnjaci su skeptični da bi Apple mogao brzo reagovati. Jedan od razloga je složeni lanac snabdijevanja koji je kompanija razvijala decenijama.

“Koncept proizvodnje iPhonea u SAD-u je nemoguć”, izjavio je Dan Ives iz Wedbush Securities, ističući da bi troškovi proizvodnje bili tri puta veći nego u Kini ili Indiji.

Prema njegovim riječima, prosječna cijena iPhonea, koja sada iznosi oko 1.000 dolara, mogla bi skočiti na preko 3.000 dolara ako bi se kompletna proizvodnja prebacila u SAD. Uz to, proces prebacivanja proizvodnje mogao bi potrajati godinama — najranije do 2028. godine.

Apple zasad nije komentarisao Trumpove prijedloge niti strategiju u vezi s tarifama. Međutim, očekuje se da bi izvršni direktor Tim Cook mogao govoriti o toj temi 1. maja na konferenciji o finansijskim rezultatima kompanije.

Međutim, zbog visokih profita koje kompanija ostvaruje kroz pretplate i dodatne usluge, Apple za sada može ublažiti udar tarifa bez povećanja cijena uređaja.

„Apple može apsorbirati dio povećanja troškova izazvanih tarifama bez značajnog finansijskog utjecaja, barem kratkoročno“, ocijenio je Dipanjan Chatterjee iz Forrester Researcha.

U februaru, Apple je najavio investicije vrijedne 500 milijardi dolara i otvaranje 20.000 radnih mjesta u SAD-u do 2028. godine, ali nijedna od ovih investicija ne uključuje proizvodnju iPhonea. Fokus kompanije je na razvoju vještačke inteligencije i izgradnji podatkovnog centra u Houstonu.

Bijela kuća, međutim, tumači ove investicije kao signal da Apple ipak vidi budućnost u SAD-u.

„Da Apple nije mislio da Sjedinjene Države to mogu, vjerovatno ne bi uložili toliko novca“, rekla je Karoline Leavitt, sekretarica za štampu Bijele kuće.

Ministar trgovine Howard Lutnick također je izjavio da će carine natjerati kompanije poput Applea da presele proizvodnju, no Tim Cook je još 2017. jasno izrazio sumnju u sposobnosti američke radne snage da odgovori na takve potrebe:

„U Kini biste mogli ispuniti više fudbalskih terena inženjerima alata. U SAD-u nisam siguran da bismo mogli ispuniti jednu prostoriju.“

Tokom Trumpovog prvog mandata Apple je ipak preusmjerio dio proizvodnje iPhonea u Indiju, dok se neki drugi proizvodi sada sklapaju i u Vijetnamu. Također, kompanija već sklapa određene Mac modele u Teksasu još od 2013. godine, a Trump je to iskoristio kao političku promociju tokom mandata.

Uprkos pritisku, čini se da će Apple još dugo ostati oslonjen na azijsko tržište kada je riječ o proizvodnji svojih najprodavanijih uređaja.