Trump uvodi 25% tarifa na uvoz automobila u SAD
Podijeli vijest
Američki predsjednik Donald Trump objavio je nove uvozne takse od 25% na automobile i autodijelove koji ulaze u SAD, što bi moglo dodatno produbiti globalni trgovinski rat.
Nove tarife stupit će na snagu 2. aprila, dok će poslovni subjekti koji uvoze vozila početi plaćati ove namete već narednog dana. Trump tvrdi da će ovaj potez dovesti do “ogromnog rasta” američke automobilske industrije, povećanja broja radnih mjesta i novih investicija u SAD.
Međutim, analitičari upozoravaju da bi ova odluka mogla privremeno zaustaviti značajan dio američke proizvodnje automobila, povećati cijene i izazvati tenzije s američkim saveznicima.
Uticaj tarifa na globalno tržište automobila
SAD je prošle godine uvezao oko osam miliona automobila, što čini trgovinu vrijednu 240 milijardi dolara i otprilike polovinu ukupne prodaje vozila u zemlji.
Najveći strani dobavljači automobila u SAD su:
-
Meksiko
-
Južna Koreja
-
Japan
-
Kanada
-
Njemačka
Trumpova odluka posebno pogađa američke automobilske kompanije koje imaju proizvodne pogone u Meksiku i Kanadi, a koji su ranije uspostavljeni u okviru dugogodišnjeg sporazuma o slobodnoj trgovini između ove tri zemlje.
Bijela kuća je potvrdila da će novi tarifni režim obuhvatiti ne samo gotove automobile, već i autodijelove, koji se često uvoze i montiraju u SAD.
Reakcije tržišta i međunarodne zajednice
Odmah nakon najave tarifa, dionice General Motorsa pale su za oko 3%, dok je pad pogodio i druge američke proizvođače automobila, uključujući Ford.
Na pitanje novinara postoji li mogućnost da promijeni odluku, Trump je izjavio: “Ovo je trajna odluka. Ali ako proizvodite automobil u SAD, nema tarife.”
Uoči same najave tarifa, južnokorejski proizvođač automobila Hyundai objavio je da će investirati 21 milijardu dolara u SAD i izgraditi novu čeličanu u saveznoj državi Louisiana. Trump je ovu odluku pohvalio kao dokaz da “tarife zaista funkcionišu”.
Evropska komisija je saopćila da će analizirati ovu mjeru prije nego što odluči o mogućem odgovoru. Predsjednica EK Ursula von der Leyen izjavila je:
“Tarife su porezi – loši za biznise, još gori za potrošače, kako u SAD-u, tako i u Evropskoj uniji.”
Posljedice za potrošače i proizvođače
Tarife su dio šire Trumpove strategije zaštite američkih kompanija i oživljavanja domaće proizvodnje. Ipak, iako mogu zaštititi lokalnu industriju, često dovode do rasta cijena jer se troškovi uvoza prenose na potrošače.
Stručnjaci upozoravaju da bi ovaj potez mogao značajno uticati na britansku autoindustriju. SAD je drugo po veličini izvozno tržište za britanske proizvođače automobila, odmah nakon EU, a na američko tržište uglavnom odlaze luksuzna vozila, poput Jaguara.
Izvršni direktor britanskog Udruženja proizvođača i trgovaca motornim vozilima (SMMT), Mike Hawes, pozvao je britansku i američku vladu da hitno pronađu rješenje koje bi zaštitilo automobilsku trgovinu između dvije zemlje.
Zaključak
Trumpove tarife na uvoz automobila predstavljaju veliki izazov za globalnu automobilsku industriju. Dok Bijela kuća tvrdi da će ove mjere potaknuti domaću proizvodnju, analitičari upozoravaju na moguće povećanje cijena i poremećaje u lancu snabdijevanja.
Ostaje da se vidi kako će međunarodni partneri reagovati na ovaj potez i hoće li doći do kontra-mjera, što bi moglo dodatno produbiti trgovinske tenzije na svjetskom tržištu.