Foto: Samuel Corum – Pool via CNP/NEWS

Trump ulaže sve u opkladu da će visoka cijena tarifa donijeti koristi Amerikancima

5. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Predsjednik Donald Trump je u srijedu donio odlučujući potez uvođenjem novih tarifa na uvoz iz gotovo svih trgovinskih partnera SAD-a. Ova odluka označava Trumpov dugoročni pristup zaštite američkog tržišta, koji se temelji na protekcionizmu i uvjerenju da slobodna trgovina doprinosi opadanju američkog gospodarstva. Ovaj potez je kulminacija Trumpovih četiri desetljeća dugih zagovaranja zaštite domaće proizvodnje, dok se ekonomija sve više prebacivala u sektor usluga.

Ove tarife su najnoviji i možda najhrabriji izraz Trumpove slobode u vođenju druge predsjedničke mandate, sada kada se osjeća oslobođen od savjetnika koji nisu dijelili njegov pogled na svijet. Reakcije na ovu odluku bile su zabrinjavajuće. Financijska tržišta doživjela su najgori tjedan od početka pandemije COVID-19, a strani trgovinski partneri su brzo reagirali s prijetnjama protumjerama. Ekonomisti su upozoravali da bi ove tarife mogle izazvati inflaciju i potencijalno gurnuti SAD u recesiju.

Ipak, Trump je bio nepopustljiv u svom uvjerenju da će ove tarife pomoći u obnovi domaće proizvodnje i da će financirati proširenje poreznih olakšica iz 2017. godine. Čak i dok su burzovni indeksi padali, Trump je uvjeren da stvari idu “vrlo dobro” i da će američka ekonomija “procvasti”. Istovremeno, dok je Dow Jones padao za 1,600 bodova u četvrtak, a zatim još 2,200 u petak, Trump je provodio vrijeme na golfu.

U prvom mandatu, Trumpovi prijetnje tarifama natjerale su svjetske lidere da sjednu za pregovaračke stolove. Ovaj put, međutim, njegove akcije su izazvale oštre odgovore, uključujući prijetnje protumjerama od strane Kine i obećanja evropskih saveznika da će se boriti protiv njega.

Neki od Trumpovih pristaša počinju izražavati sumnju. Frank Amoroso, 78-godišnji umirovljeni inženjer iz Michigan-a, rekao je da je zabrinut zbog kratkoročnog porasta kamatnih stopa i inflacije, iako vjeruje da će tarife dugoročno biti dobre za zemlju. “Mislim da prebrzo djeluje”, rekao je Amoroso, ali nada se da će stvari biti obavljene na razuman način, a ekonomija preživjeti eventualni pad.

I dok su neki republikanci, poput predstavnika French Hilla, izrazili neslaganje s širokim primjenama tarifa, ostatak Trumpove podrške ostaje čvrst. Doug Deason, donator iz Teksasa, rekao je da podržava Trumpov plan, unatoč ekonomskim teškoćama koje će uzrokovati. “Rekao nam je za vrijeme izbora da će biti bola za svakog Amerikanca da bi se okrenuo brod, a sada to gledamo. Nadamo se da će nastaviti u tom pravcu”, rekao je Deason.

Dok Trump nastavlja s ekonomskim potezima, demokrati počinju pokazivati znakove političkog povratka. Oni su ostvarili značajnu pobjedu u Wisconsin-u, unatoč milijunima dolara koje je Elon Musk i njegova povezana društva investirala u izbore. Senator Cory Booker iz New Jersey-a, bivši predsjednički kandidat, također je ponovo podigao stranačku energiju održavši rekordnih 25 sati dug govor u Senatu. Booker je rekao da je počela značajna politička promjena, a njegovi komentari ukazuju na snažnu želju demokratâ da se bore protiv Trumpovih poteza.

Svi ovi događaji dovode do zaključka da bi Trumpova ekonomija mogla ubrzati povratak demokrata u političku borbu. Ezra Levin iz grupe Indivisible rekao je da podizanje cijena za građane neće biti popularno i da bi moglo dovesti do političkog sloma koji bi mogao potresti stranku Trumpa.