Foto: Pexels

Tajna genetske povezanosti drevnih mumija iz Sahare

14. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Nedavno istraživanje otkrilo je da su dvije mumije stare 7.000 godina, pronađene u Takarkori steni u Sahari, poreklom od naroda koji je imao nepoznatu genetsku liniju, koja nije imala Sub-saharsku DNK, što je suprotno očekivanjima. Ove mumije potiču iz perioda kada je Sahara bila zeleni raj, poznat kao “Zelena Sahara”, vrijeme kada je bila pogodna za život i naseljavanje.

Istraživači sa Instituta Max Planck za evolucijsku antropologiju analizirali su DNK žena iz Neolitičkog perioda koje su bile stočari, i otkrili da su one genetski povezane sa starijim stanovnicima Sjeverne Afrike koji su se odvojili od Sub-saharskih populacija prije mnogo hiljada godina.

Zanimljivo je da ove mumije ne pokazuju očekivanu genetsku povezanost sa Sub-saharskom Afrikom, već sa sjevernoafričkim zajednicama, čiji su preci postojali u ovom regionu tokom Afričke vlažne periode (približno prije 14.800 do 5.500 godina). To ukazuje na to da su ove zajednice bile uglavnom izolirane od ostatka populacije.

Iako Sahara danas djeluje kao jedno od najsušnijih mjesta na planeti, nekada je bila plodna savana u kojoj su se naselili ljudi koji su se bavili stočarstvom. Iako su istraživači smatrali da je migracija bila glavni faktor u širenju poljoprivrede, njihova otkrića sugeriraju da su poljoprivredni običaji bili preneseni kulturnom difuzijom, a ne fizičkim migracijama.

Ova otkrića mogu imati velike implikacije za razumijevanje ljudskih migracija i interakcija u Africi tokom Pleistocena i Holocena. Također, otkrivene mumije pružaju jedinstvenu priliku da se bolje razumije život u Sahari prije nego što je postala pustinja, sa mogućnošću da još mnoge tajne budu otkrivene u pijesku vremena.