Svjetska izložba Expo 2025 u Osaki: Spoj kulture, inovacija i održivosti
Podijeli vijest
Svjetska izložba Expo 2025 Osaka u Japanu otvorila je svoja vrata posjetiocima, nudeći bogatstvo eksponata posvećenih klimatskim promjenama i održivosti, uz učešće preko 160 zemalja. Izložba će trajati sve do sredine oktobra.
Spektakularna lokacija i globalni koncept
Više od 160 zemalja, regija i međunarodnih organizacija predstavlja svoje ideje i vizije u paviljonima okupljenim pod zajedničkom temom “Dizajniranje budućeg društva za naše živote”.
Sama izložba smještena je na vještačkom ostrvu Yumeshima. Lokalitet je okružen impresivnom drvenom konstrukcijom nazvanom “Veliki prsten” (Grand Ring), dugom oko 2 kilometra i visokom 20 metara – najvećom takvom strukturom na svijetu, prema tvrdnjama organizatora. Ova struktura simbolizuje koncept Expo-a – različitost i jedinstvo – u vrijeme globalnih geopolitičkih tenzija. Planirano je da se drvena građa reciklira nakon završetka izložbe.
Održivost kao centralna tema
Održivost je ključni element izložbe, posebno istaknut u paviljonu domaćina, Japana. Posjetioci mogu naučiti o ulozi morskih algi u apsorpciji ugljen-dioksida, kroz priču ispričanu spojem tradicionalne japanske estetike, moderne pop kulture i inovacija.
Također, unutar instaliranog postrojenja za biogas, otpad sa lokacije Expo-a pretvara se u energiju uz pomoć mikroorganizama, demonstrirajući praktičnu primjenu održivih tehnologija.
Pogled u budućnost: Roboti i koegzistencija
Nešto mračniju viziju budućnosti nudi crni paviljon “Budućnost života” (Future of Life), djelo poznatog japanskog istraživača robotike Hiroshija Ishigura. Sa 50 androida i desetinama robota i avatara, Ishiguro prikazuje kako bi ljudi i androidi mogli koegzistirati za 50 godina, uz predviđanje da bi za 1.000 godina mogli postati gotovo nerazlučivi.
Istaknuti nacionalni paviljoni
-
Australija: Paviljon pod nazivom “U potrazi za suncem” (Chasing the Sun) slavi cvijet eukaliptusa. Izgrađen je korištenjem materijala koji se mogu ponovo upotrijebiti i materijala prenamijenjenih sa prethodnih velikih međunarodnih događaja, naglašavajući održivost.
-
Singapur: Pod nazivom “Sfera snova” (Dream Sphere), ovaj paviljon nudi imerzivno iskustvo gdje posjetioci istražuju kako Singapur pretvara snove u stvarnost kroz umjetničke instalacije, performanse i lokalnu hranu koja stimuliše svih pet čula.
-
Velika Britanija: Inspirisan dječijim kockama za građenje, britanski paviljon ima za cilj pokazati kako male ideje imaju moć da se kombinuju u inovacije koje mijenjaju svijet.
-
Njemačka: Sastoji se od kružnih drvenih zgrada koje simbolizuju cirkularnu ekonomiju. Fokusiran je na budućnost modernog života i očuvanje resursa. Posjetioci mogu istražiti ideje o gradu budućnosti putem interaktivnih ekrana i saznati šta njemačke kompanije nude u pogledu održivosti. Cilj je podstaknuti ljude da razmisle o vlastitom doprinosu održivoj budućnosti, kaže Christopher Hecker, direktor paviljona.
Očekivanja i izazovi Expo-a
Organizatori Expo-a nadaju se da će ovakve atrakcije i ideje privući oko 28 miliona posjetilaca tokom šest mjeseci trajanja izložbe, do njenog zatvaranja 13. oktobra.
Međutim, do sada je interesovanje među japanskom populacijom bilo relativno skromno. Postoje i kritike na račun troškova organizacije, koji su se prema izvještajima skoro udvostručili na 1,6 milijardi dolara.
Osaka je prethodno bila domaćin Svjetske izložbe 1970. godine, koja je tada privukla više od 64 miliona posjetilaca.