Strašni vuk “vraćen”, ali ne u potpunosti
Podijeli vijest
Kompanija Colossal Biosciences izazvala je veliku pažnju javnosti tvrdeći da je pomoću genetskog inženjeringa stvorila štenad sa osobinama izumrlog strašnog vuka, vrste koja je nestala prije oko 10.000 godina. Tri šteneta, nazvana Romulus, Remus i Khaleesi, trenutno su stara između tri i šest mjeseci.
Iako ih karakterišu masivne čeljusti, bijela dlaka i snažno tijelo, nezavisni naučnici ističu da se ne radi o pravim strašnim vukovima, već o genetski modifikovanim sivim vukovima koji samo liče na njih. Proces nije uključivao kloniranje jer DNK izumrlih životinja nije dovoljno očuvan za takav podvig.
“Sve što sada možete učiniti je učiniti da nešto površno izgleda kao nešto drugo”, izjavio je biolog Vincent Lynch sa Univerziteta Buffalo.
Genetski materijal za modifikaciju dobiven je iz krvi sivog vuka, uz korištenje CRISPR tehnologije, a embrioni su zatim ugrađeni u domaće pse. Tako su rođeni hibridi koji više nalikuju strašnim vukovima, ali ne mogu u potpunosti preuzeti njihovu ekološku funkciju.
“Ono što je Colossal Biosciences proizvela je sivi vuk sa karakteristikama poput strašnog vuka – ovo nije izumrli strašni vuk, već hibrid”, naglasio je naučnik Nic Rawlence.
Iako štenci možda izgledaju kao njihovi izumrli preci, stručnjaci ističu da neće moći naučiti ponašanja poput lova na velike plijenove jer nemaju divlje roditelje.
Colossal planira slične projekte sa drugim izumrlim vrstama, poput vunastog mamuta i dodoa, ali također radi i na kloniranju ugroženih životinja poput crvenih vukova kako bi povećao genetsku raznolikost i očuvao vrste. “Vjerujemo da prestanak izumiranja i očuvanje vrsta idu ruku pod ruku”, rekao je direktor Colossal-a Ben Lamm.
Iako puna obnova izumrlih vrsta još nije moguća, tehnologija uređivanja gena otvara vrata novim metodama u zaštitiugroženih životinja.