Stotine metalnih predmeta pronađene na misterioznom vulkanskom brdu
Podijeli vijest
Arheolozi su na brdu Somló u zapadnoj Mađarskoj pronašli više od 900 metalnih artefakata starih i do 3.400 godina, otkrivajući novo svjetlo na tajanstvenu zajednicu iz bronzanog i ranog gvozdenog doba.
Tim istraživača uz pomoć detektora metala, laserskog mapiranja (lidara) i terenskih ispitivanja identifikovao je šest značajnih ostava koje sadrže predmete iz kasnog bronzanog (1450–800. p.n.e.) i ranog gvozdenog doba (800–450. p.n.e.). Među više od 300 predmeta izdvojenih u prvoj godini iskopavanja nalaze se nakit, ukrasi, oružje i vojna oprema, navodi se u studiji objavljenoj 27. marta u časopisu Antiquity.
Najstariji artefakti potiču iz perioda između 1400. i 1300. godine p.n.e., ali većina nalazišta datira iz razdoblja između 1080. i 900. p.n.e. Osim metalnih predmeta, pronađeni su i jantarske perle, ostaci tkanine i kože, kao i kljove divlje i domaće svinje.
Brdo Somló, izolovana vulkanska uzvisina danas poznata po vinogradima, već je krajem 19. stoljeća privuklo pažnju naučnika kada su lokalni vinogradari počeli nalaziti predmete iz davnina. Međutim, tada nisu zabilježene tačne lokacije pronalazaka, pa identitet i organizacija zajednica koje su tu živjele ostaju nepoznati.
Prethodni nalazi, uključujući grobne darove iz ranog gvozdenog doba u monumentalnim humkama, doveli su do teorije da su uzvišena mjesta poput Somla bila centri moći ratničke elite. Stoga je arheolog Bence Soós iz Mađarskog nacionalnog muzeja s timom pokrenuo sistematsko istraživanje, koje je rezultiralo prvim dokumentovanim metalnim ostavama na ovom lokalitetu.
“Zahvaljujući volonterima, zabilježili smo prve metalne ostave na Somlu,” rekao je Soós.
“U prvoj godini istraživanja otkriveno je šest ostava iz kasnog bronzanog i ranog gvozdenog doba.”
Do aprila 2025. tim je prikupio više od 900 metalnih predmeta, uglavnom s visoravni jugoistočnog dijela brda. Mnogi artefakti povezani su s preradom bronce, što ukazuje da se metal možda proizvodio lokalno.
Jedan od najznačajnijih nalaza je tzv. Ostava V, koja sadrži predmete smještene unutar keramičke posude — što je prvi ovakav slučaj zabilježen u zapadnoj Mađarskoj iz tog perioda. Ovaj nalaz pruža važne uvide u prijelaz iz bronzanog u gvozdeno doba tokom 9. stoljeća p.n.e., razdoblja koje do sada nije bilo dovoljno istraženo.
Premda još nije potvrđen postojanje radionice za proizvodnju metala, pronađeni su dijelovi građevine, što dodatno podupire pretpostavke o postojanju značajne zajednice. Istraživači vjeruju da je Somló možda bio političko i društveno središte, dom plemenskih ili klanovskih vođa ratničke elite, čija kultura je uključivala ritualno zakopavanje metala.
Soós i njegov tim planiraju dodatna iskopavanja koja bi mogla otkriti više o hronologiji naseljavanja brda Somló i običajima vezanim za zakopavanje metalnih predmeta.