Stevandić tvrdi da je odlazak u Sud BiH bio čin odgovornosti, opozicija govori o političkoj trgovini
Podijeli vijest
Pojavljivanje predsjednika Vlade RS Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića pred Sudom BiH izazvalo je snažne političke reakcije u Bosni i Hercegovini. Dok Stevandić tvrdi da je odlazak u Sud bio čin odgovornosti i način da se izbjegnu sukobi, opozicija poručuje da je riječ o kršenju zakona i političkoj trgovini.
Stevandić je izjavio da je prisustvo na ročištu 9. jula bilo neophodno kako bi se očuvala stabilnost i spriječilo potencijalno nasilje.
„Licemjerno ćutanje na takve postupke i Schmidta i nekih ambasada govori da su bili uključeni u ovaj scenario izazivanja sukoba. Prvi koji su predviđeni da izgube glavu su gospodin Dodik, ja i Višković,” izjavio je Stevandić.
Prema njegovim riječima, odlazak bivšeg američkog ambasadora Michaela Murphyja oslabilo je vanjski pritisak na provođenje tog, kako tvrdi, političkog projekta. Dodaje da su sudske pozive prihvatili mirno kako bi izbjegli destabilizaciju.
Na pitanje hoće li se i ubuduće odazivati Sudu BiH, Stevandić je odgovorio metaforično:
“Ako padne kiša, a vi nemate kišobran – pokisnut ćete. Ali ja imam kišobran u gepeku.”
Opozicija, međutim, izražava oštre kritike. Predsjednik PDP-a Branislav Borenović ocjenjuje da je pravosuđe zarobljeno i da se koristi u političke svrhe.
„Imamo pravosuđe koje pregovara o nagodbama, a direktor OBA-e navodno taksira Dodika do suda. Došli smo do crvene linije,” rekao je Borenović.
Slično mišljenje iznio je i Nebojša Vukanović iz Liste za pravdu i red, koji odbacuje mogućnost nagodbi i poručuje da se politika svela na trgovinu.
„Ako prodate drugostepenu presudu Dodiku, neko će sutra iz Kuvajta doći i pitati koliko košta jedan kanton. Nećemo mirno posmatrati te vaše nagodbe i trgovine,” poručio je Vukanović.
On ističe da narod traži normalizaciju, poštivanje Dejtonskog sporazuma i prestanak govora mržnje, te tvrdi da je upravo opozicija bila ključ stabilizacije.
Podsjećamo, Višković i Stevandić su nakon dobrovoljnog pristupanja Sudu BiH pušteni iz jednomjesečnog pritvora. Osumnjičeni su za kazneno djelo udar na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.