Šta se dešava s vašim tijelom dok trčite maraton? 7 stvari koje trebate znati
Podijeli vijest
Sezona maratona širom Evrope je u punom jeku. Ključni gradovi na kontinentu i šire zatvaraju svoje ulice kako bi stotine hiljada trkača, nakon mjeseci napornog treninga, istrčalo čuvenih 42,2 kilometra. Bilo da ciljaju na lični rekord, novu medalju ili jednostavno žele reći da su učestvovali, maraton je izazov za sve.
Dok su događaji poput Pariskog i Bečkog maratona već održani, gradovi poput Londona i Manchestera zatvaraju svoje glavne puteve ovog vikenda kako bi trkači – od elite do rekreativaca – mogli savladati ovu zahtjevnu distancu.
Bez obzira na nivo spremnosti, trčanje maratona je dug i naporan poduhvat. Ali šta se tačno dešava s vašim umom, tijelom – pa čak i dušom – tokom ovog fizičkog izazova?
1. Postat ćete (privremeno) niži
Nekoliko studija sugeriše da možete izgubiti i do centimetar i po visine tokom maratona (ali bez panike, ovo je isključivo povezano s kičmom). Vjeruje se da je to posljedica kombinacije faktora, uključujući napetost mišića i gubitak tečnosti između kičmenih diskova.
2. Dehidracija je ozbiljna prijetnja
Ako stanete na vagu odmah nakon maratona, vjerovatno ćete biti lakši jer ste mogli izgubiti i do 5 kg vode znojenjem tokom trke. Organizovani maratoni imaju redovne stanice za osvježenje vodom, i apsolutno ih trebate koristiti. Održavanje hidratacije tokom trke ne samo da smanjuje rizik od mučnine i nesvjestice, već i dugoročno pomaže u oporavku mišića.
3. Sagorjet ćete mnogo kalorija
Trčanje jednog maratona može sagorjeti i do 3.500 kalorija, ovisno o vašoj tjelesnoj građi, godinama i nivou kondicije. Zbog toga je “punjenje ugljenim hidratima” (carb-loading) noć prije trke postala uobičajena praksa. Dok trčite, tijelo koristi dva glavna izvora energije: masti i ugljene hidrate. Ugljeni hidrati su brzodjelujući izvor energije koje tijelo brzo razgrađuje, zbog čega su energetski gelovi popularna opcija za dopunu energije tokom trke.
4. Mogući gubitak apetita nakon trke
Sjećate li se 25. kilometra kada vas je samo misao o hrani tjerala naprijed? Nemojte se iznenaditi ako nakon trke nemate apetit narednih nekoliko sati. Razlog leži u efektu vježbanja – posebno intenzivnog – na tijelo. Tokom trke, protok krvi se značajno povećava prema srcu i nogama, a tijelo privremeno “gasi” manje bitne funkcije, poput potiskivanja hormona gladi, grelina.
5. Problemi sa spavanjem nisu rijetkost
Upravo ste završili jedan od fizički najiscrpljujućih doživljaja, pa zašto ne možete spavati? Postoji nekoliko razloga. Prvo, adrenalin koji osjetite prelaskom ciljne linije drži vas “na visokoj nozi” – povišen puls, skok endorfina i veliki nalet energije. Drugo, vaše tijelo je pod ogromnim stresom, što dovodi do povećane proizvodnje kortizola, hormona stresa. Iako tijelo svake osobe drugačije reaguje, ovi faktori mogu objasniti potencijalne probleme sa spavanjem nakon maratona.
6. Krvarenje bradavica i gubitak noktiju
Bol pri hodanju uz i niz stepenice narednih dana je očekivan, ali šta je s manje prijatnim posljedicama poput krvarenja bradavica (zbog trenja), žuljeva na neočekivanim mjestima i potencijalnog gubitka noktiju na nožnim prstima? Trčanje zaista može imati i svoju “manje seksi” stranu.
7. Post-maratonska tuga (“Marathon Blues”)
Možda ćete se narednih nekoliko dana osjećati neraspoloženo, posebno ako imate problema sa spavanjem. Ovo je potpuno normalna reakcija dok se tijelo vraća u stanje prije maratona. Naučno objašnjenje leži u svojevrsnom anti-klimaksu. Ako su se protekli mjeseci vašeg života vrtjeli oko treninga i pripreme tijela za dugotrajno trčanje, nagli prestanak može rezultirati osjećajem dezorijentisanosti i nedostatka svrhe. Također, “spuštate” se s ogromnog osjećaja postignuća, pa nije iznenađujuće ako se osjećate pomalo potišteno nakon što početni entuzijazam splasne.