Foto: Pexels/Ilustracija

Seks igračke i eksplodirajuća kozmetika: anatomija ‘hibridnog rata’ protiv Zapada

5. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Detalji istrage o paketima koji su izazvali serije eksplozija u Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Poljskoj prošlog ljeta otkrivaju ključne elemente navodnog ruskog plana sabotaže. Paketi, koji su sadržavali lažnu kozmetiku, masažne jastuke i seks igračke, nosili su improvizirane zapaljive uređaje. Prema izvorima bliskim istrazi, ruska obavještajna služba GRU bila je uključena u ovu aktivnost.

Prema informacijama koje je Reuters dobio, paketi su sadržavali hemikalije, uključujući veoma reaktivan magnezijum, koje su bile zapaljene pomoću unaprijed podešenih detonatora iz kineskih elektronika, a efekat je pojačan gelom u tubama koji je izgledao kao kozmetika, ali je zapravo bio zapaljiv, uključujući nitrometan. Istraga u Poljskoj sugerira da je sve bilo inspirisano ruskom GRU, što je navodno povezano sa sabotažnim aktivnostima koje ciljaju evropske zemlje koje podržavaju Ukrajinu.

Paketne eksplozije dogodile su se 19., 20. i 21. jula u Velikoj Britaniji (Birmingham), Njemačkoj (Leipzig) i u blizini Poljske (Varšava). Evropski zvaničnici označavaju ove napade kao dio “hibridnog rata” koji Rusija vodi protiv zemalja koje podržavaju Ukrajinu, koristeći taktike kao što su podmetanje požara i sajber napadi. Službenici su rekli da su ovi napadi zapravo bila priprema za ozbiljnije planove koji uključuju detoniranje sličnih paketa na međunarodnim letovima ka Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi.

Takođe, istraga ukazuje na ulogu ukrajinskog državljanina Vladyslava D., koji je prema optužbama poljskih vlasti, igrao ključnu ulogu u ovim napadima. Vladyslav je navodno delovao po uputstvima ruskog obavještajnog agenta poznatog kao “Warrior” i komunicirao putem Telegrama. Policija u Poljskoj je zaplijenila još jedan paket koji nije eksplodirao, što je omogućilo analizu sadržaja.

Poljski tužioci tvrde da je Vladyslav dobio zadatke da pripremi i transportuje pakete sa zapaljivim uređajima, dok su drugi članovi grupe, poput Aleksandra B., bili odgovorni za planiranje i prikupljanje informacija o metodama obrade paketa i vremenskim okvirima za buduće napade. Aleksandar B. je uhapšen u Bosni i Hercegovini, a zatim izručen Poljskoj.

Iako su vlasti još uvijek u fazi istrage, izvor blizak poljskoj istrazi tvrdi da su ovi napadi samo početak i da bi se u budućnosti mogli koristiti sofisticiraniji i ozbiljniji napadi sa ciljem destabilizacije.

Kremlj je odbacio sve optužbe o umiješanosti Rusije u ove napade, tvrdeći da su optužbe “lažne vijesti” i izraz “rusofobije”.