Schmidt: BiH se suočava s najtežom krizom od Dejtona
Podijeli vijest
Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt obratio se Vijeću sigurnosti UN-a, ističući da je trenutna politička situacija u zemlji najteža od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. U svom obraćanju naglasio je da se ratna retorika ponovo vraća u Bosnu i Hercegovinu i da međunarodna zajednica mora ostati angažovana.
“Nakon 80 godina oplakujemo žrtve. Sprečavanje rata i mirno rješavanje sukoba je moguće samo na osnovu pravila i reda”, izjavio je Schmidt, podsjetivši da se uskoro obilježava godišnjica kraja Drugog svjetskog rata.
Schmidt je najavio i skup krajem maja u Dejtonu povodom obilježavanja godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojem će prisustvovati predstavnici NATO-a, međunarodne zajednice, Hrvatske i BiH.
“Dejtonski sporazum uključuje mehanizme međunarodne kontrole radi zaštite mira. On nije samo mirovni dokument, već i ustavni temelj BiH”, rekao je Schmidt.
Visoki predstavnik je upozorio da je politička klima u BiH dodatno narušena, posebno u prvim mjesecima 2025. godine, nakon presude Sudu BiH kojom je osuđen predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Ova presuda izazvala je niz poteza vlasti RS, uključujući donošenje zakona i poruke o mogućoj secesiji.
“U ovom trenutku ne postoji bezbjednosna kriza, ali političke tenzije i zapaljiva retorika narušavaju stabilnost i evropski put BiH”, poručio je.
Dodao je da je uprkos pritiscima, srpska zajednica odbila da slijedi pozive Milorada Dodika na napuštanje državnih institucija, što vidi kao znak njihove opredijeljenosti za evropsku budućnost.
“Hrvatska zajednica pokazuje spremnost da učestvuje u rješavanju sporova među entitetima”, dodao je Schmidt.
U svom završnom obraćanju naglasio je da međunarodna zajednica ostaje posvećena teritorijalnom integritetu BiH, ali i da se budućnost mora graditi iznutra.
“OHR nikada nije bio zamišljen kao stalna institucija. Budućnost BiH mora doći iznutra, kroz jačanje funkcionalnosti i borbu protiv diskriminacije”, zaključio je Schmidt.
Predstavnici vlasti Republike Srpske i dalje ne priznaju Christiana Schmidta kao legitimnog visokog predstavnika, pozivajući se na izostanak rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a o njegovom imenovanju.