SAD: Pet medicinskih sestara s iste bolničke jedinice ima tumore na mozgu
Podijeli vijest
Pet medicinskih sestara koje rade na istom spratu bolnice Newton-Wellesley u blizini Bostona razvile su tumore na mozgu, što je izazvalo ozbiljnu zabrinutost i pokrenulo istragu u bolnici.
Iz bolnice su saopštili da je ukupno 11 zaposlenih sa odjela za porodilje na petom spratu prijavilo zdravstvene probleme, a kod pet je dijagnosticiran tumor mozga – svi benigni. Dvoje oboljelih ima meningiom, najčešći oblik benignog tumora na mozgu.
“Istraga nije otkrila nikakav okolišni rizik koji bi mogao biti povezan s razvojem tumora na mozgu,” naveli su u zajedničkom saopštenju dr. Jonathan Sonis, zamjenik glavnog medicinskog direktora, i Sandy Muse, glavna sestra bolnice.
U istragu su, osim uprave bolnice, bili uključeni i državni zdravstveni i sigurnosni zvaničnici, a ispitani su brojni potencijalni izvori – uključujući jednokratne maske, vodosnabdijevanje, prisutnost rendgen aparata i hemoterapijske tretmane na spratu ispod. Sve su ove opcije isključene kao uzročnici.
“Na osnovu rezultata, sa sigurnošću možemo uvjeriti naše osoblje i pacijente da ne postoji nikakav okolišni rizik u našoj ustanovi,” poručili su administratori.
Sindikat Massachusetts Nurses Association (MNA), koji zastupa medicinske sestre u Newton-Wellesley bolnici, najavio je nastavak istrage i provođenje vlastite neovisne analize.
“Najbolje što možemo uraditi jeste završiti neovisnu, naučnu istragu. Taj proces je u toku i mogao bi potrajati još nekoliko sedmica,” rekao je glasnogovornik MNA Joe Markman.
Sindikat tvrdi da su upravo medicinske sestre prve izrazile sumnje na moguće zdravstvene probleme povezane s radnim okruženjem, što je i dovelo do otkrića tumora.
“Bolnica je razgovarala s malim brojem sestara, a njihovo testiranje okoline nije bilo sveobuhvatno,” izjavio je Markman. “Oni ne mogu riješiti ovaj problem jednostavno tako što će objaviti unaprijed pripremljen zaključak.”
Državne agencije još nisu dale konačne informacije, a federalne zdravstvene vlasti nisu odmah odgovorile na upite.
Američko udruženje za borbu protiv raka navodi da da bi se nešto proglasilo klasterom raka, oboljeli moraju imati istu vrstu raka, na istom području, uz isti uzrok i u većem broju nego što je očekivano.
“Gotovo četiri od deset ljudi u SAD-u će tokom života oboljeti od raka,” navodi se na zvaničnoj stranici udruženja. “Zato nije neuobičajeno da se u manjoj zajednici istovremeno pojavi više slučajeva.”