Foto: Pixels

Ruska centralna banka zadržala kamatnu stopu na 21 posto

21. Marta 2025.
Podijeli vijest

Ruska centralna banka odlučila je zadržati svoju referentnu kamatnu stopu na 21%, uz napomenu da bi dalja povećanja mogla biti moguća. Iako su inflatorni pritisci oslabili, oni i dalje ostaju visoki.

Banka Rusije ističe da trenutna monetarna politika stvara potrebne uvjete za vraćanje inflacije na ciljani nivo do 2026. godine. Također, naglašeno je da će, ako inflacija ne bude padala prema očekivanoj dinamici, biti razmotreno dodatno povećanje kamatne stope.

Iako su tržišta očekivala blaži ton i mogućnost smanjenja kamatnih stopa, guvernerka Elvira Nabiullina ostala je oprezna u davanju konkretnih naznaka o budućim potezima.

U oktobru prošle godine, centralna banka podigla je kamatnu stopu na 21%, što je najviši nivo u posljednjim decenijama, u pokušaju da obuzda inflaciju koja i dalje predstavlja glavni ekonomski izazov. Iako je inflacija u posljednjim sedmicama usporila, ona je i dalje iznad 10%, daleko od ciljanih 4%.

Centralna banka je također upozorila vladu da ne premašuje planirane granice potrošnje, s obzirom na trogodišnji porast rashoda na sektor odbrane i rat u Ukrajini.

Predsjednik Vladimir Putin pozvao je ekonomske zvaničnike da ne “zamrzavaju” rusku ekonomiju strogom monetarnom politikom, aludirajući na nezadovoljstvo koje dolazi iz poslovnih krugova, koji tvrde da restriktivna politika guši investicije i ekonomski rast.

Ruska centralna banka prognozira usporavanje rasta BDP-a na 1-2% u 2025. godini, dok vlada očekuje rast od 2,5% u istoj godini.

Od početka godine, ruska rublja je ojačala za 28%, što se pripisuje smanjenju tenzija između Rusije i Sjedinjenih Država i mogućem mirovnom rješenju u Ukrajini. Jačanje rublje djelomično je smanjilo inflaciju, čineći uvoznu robu jeftinijom.

Glavni inflatorni rizici ostaju povezani s ekonomskim pregrijavanjem, visokim inflatornim očekivanjima i pogoršanjem spoljnotrgovinskih uslova zbog sankcija.