Foto: SOPA Images

Prvi neverbalni pacijent s Neuralink čipom montirao video koristeći mozak

prije 4 h
Tags:
Podijeli vijest

Brad Smith, obolio od ALS-a, koristi moždani interfejs za komunikaciju i uređivanje videa

Brad Smith, prvi neverbalni pacijent koji je primio Neuralink implant, podijelio je kako koristi ovu revolucionarnu tehnologiju — uređujući i narirajući YouTube video isključivo putem moždanih signala.

Smith, koji boluje od amiotrofične lateralne skleroze (ALS), postao je treća osoba na svijetu sa ugrađenim Neuralink čipom i prva s ovom dijagnozom. ALS je progresivna neurodegenerativna bolest koja postepeno oduzima kontrolu nad mišićima, uključujući govor, pokret i disanje.

U videu objavljenom prošle sedmice, Smith demonstrira kako koristi interfejs mozak-računar (BCI) za upravljanje kursorom na MacBooku pomoću misli, čime je montirao, prema njegovim riječima, prvi video koji je uređivan isključivo uz pomoć Neuralinka ili bilo kojeg BCI sistema. Implantat, veličine otprilike pet naslaganih novčića, smješten je u njegovu motornu koru i sadrži više od 1.000 elektroda. Umjesto zamišljanja pokreta ruke, Smith je otkrio da efikasnije upravlja kursorom tako što zamišlja pokrete jezika i stiskanje vilice.

Za naraciju videa, korišten je vještački generiran glas izrađen pomoću AI tehnologije i starih snimaka njegovog stvarnog glasa, što mu omogućava da “govori” iako je izgubio sposobnost govora.

U odvojenom videu, tokom posjete Neuralink tima njegovom domu, Elon Musk se obratio Smithu putem telefona rekavši:

“Nadam se da će ti ovo promijeniti život tebi i tvojoj porodici.”

Smith je tada odgovorio putem kompjutera:

“Uzbuđen sam što ću ovo imati u glavi i prestati koristiti tehnologiju praćenja oka.”

Ranije je koristio eye-tracking uređaj za komunikaciju, ali on je bio ograničen na tamne prostorije. Neuralink mu omogućava interakciju i na otvorenom, u raznim svjetlosnim uslovima. Zahvaljujući čipu, sada može igrati video igre sa svojom djecom — uključujući i Mario Kart, što je također prikazano u videu.

Za Substack publikaciju Core Memory, Smith je rekao:

“Godine su bile potrebne da dođemo do ovoga, i još uvijek zaplačem. Predivno je imati svrhu veću od sebe. Uzbuđen sam što ću ovim radom pomoći i drugima.”

Neuralink, koji je prethodno testiran na majmunima, po prvi put je u ljudsko biće implantirao uređaj u januaru 2024. Prvi korisnik bio je Noland Arbaugh, kvadriplegičar, koji je ranije rekao da mu je čip vratio osjećaj nezavisnosti i otvorio nove društvene mogućnosti.