Predsjednica Univerziteta Columbia podnijela ostavku nakon sukoba s Trumpovom administracijom
Podijeli vijest
Privremena predsjednica Univerziteta Columbia, Katrina Armstrong, podnijela je ostavku, samo sedam dana nakon što je univerzitet pristao na značajne ustupke u sukobu s administracijom Donalda Trumpa oko federalnog finansiranja.
Američka vlada ranije ovog mjeseca otkazala je 400 miliona dolara finansijske podrške Columbiji i zaprijetila da će blokirati još milijarde, optužujući univerzitet da nije učinio dovoljno u borbi protiv antisemitizma i zaštiti studenata tokom prošlogodišnjih protesta na kampusu vezanih za rat u Gazi.
Oštre mjere i reakcije
Kako bi izbjegao dodatne gubitke, univerzitet je prošle sedmice napravio značajne ustupke, što je izazvalo žestoke kritike da je popustio pod pritiskom vlade umjesto da brani akademsku slobodu i slobodu govora.
Uprava Columbije nije navela tačan razlog Armstrongine ostavke. Umjesto nje, za vršiteljicu dužnosti predsjednika imenovana je Claire Shipman, koja je trenutno kopredsjednica Upravnog odbora.
“Preuzimam ovu ulogu s jasnim razumijevanjem ozbiljnih izazova pred nama i čvrstom posvećenošću da hitno djelujemo, zaštitimo studente, unaprijedimo našu misiju i očuvamo akademsku slobodu,” izjavila je Shipman.
Pravna bitka i daljnji sukobi
Profesorska udruženja Univerziteta Columbia u utorak su podnijela tužbu protiv Trumpove administracije, osporavajući pokušaje vlade da pooštri pravila o protestima i stavi pod spoljni nadzor odjel za studije Bliskog istoka.
Columbia je bila epicentar demonstracija u ljeto 2024. godine, kada su studenti širom SAD-a zahtijevali okončanje izraelske vojne ofanzive na Gazu i tražili da njihovi univerziteti prekinu finansijske veze s kompanijama povezanim s Izraelom.
Uprkos zahtjevima za slobodu izražavanja, američka vlada nastavila je obračun s propalestinskim demonstrantima, a ranije ovog mjeseca, Mahmoud Khalil, palestinski diplomac s Columbije, uhapšen je od strane federalnih imigracionih vlasti.
Trump je takođe zaprijetio uskraćivanjem federalnih sredstava i drugim univerzitetima koji ne postupe po njegovim smjernicama u vezi s propalestinskim protestima.
Slične promjene i na Harvardu
Paralelno s dešavanjima na Columbiji, New York Times je objavio da su dvojica vodećih ljudi s Harvardskog Centra za bliskoistočne studije, direktor Cemal Kafadar i njegov zamjenik Rosie Bsheer, napustili svoje pozicije. Harvard nije odmah komentarisao ovu informaciju.
Columbia University je saopćila da se Armstrong vraća na čelo Univerzitetskog medicinskog centra Irving.