Foto: AA

Otkrivene zloupotrebe oznake ‘Made in Korea’ radi izbjegavanja američkih carina

21. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Južnokorejske carinske vlasti (Korea Customs Service – KCS) objavile su da su zabilježile značajan porast pokušaja lažnog predstavljanja strane robe, pretežno iz Kine, kao proizvoda proizvedenih u Koreji. Glavni cilj ovih radnji je zaobilaženje visokih američkih carina koje je uvela administracija predsjednika Donalda Trumpa.

Obim prekršaja i istraga

Prema zvaničnim podacima KCS-a, nakon sprovedene posebne istrage prošlog mjeseca, tokom prvog kvartala tekuće godine otkriveni su prekršaji vezani za lažno deklarisanje zemlje porijekla u vrijednosti od 29,5 milijardi vona (približno 20,81 milion dolara). Alarmantan podatak je da se čak 97% ovih slučajeva odnosilo na pošiljke namijenjene tržištu Sjedinjenih Američkih Država.

Ovo predstavlja drastično povećanje u poređenju sa čitavom 2024. godinom, kada je ukupna vrijednost ovakvih prekršaja iznosila 34,8 milijardi vona, pri čemu je udio pošiljaka za SAD bio 62%.

Direktor planiranja istraga u KCS-u, Lee Kwang-woo, prokomentarisao je situaciju:

Došlo je do porasta prikrivenih pokušaja izvoza tokom prvog Trumpovog predsjedništva i očekujemo da će postojati sličan trend.

Lee je dodao da su vlasti, predviđajući ovakve rizike i uočavajući znake pokušaja izbjegavanja carina već u prvom kvartalu, proaktivno sprovele istragu kako bi spriječile ilegalne izvozne aktivnosti. U ponedjeljak su održani i razgovori sa američkim zvaničnicima o zajedničkim istražnim naporima. Postoji bojazan, kako navode zvaničnici, da bi strane kompanije, posebno iz Kine, mogle pokušati iskoristiti Južnu Koreju, kao ključnog američkog saveznika sa sporazumom o slobodnoj trgovini, kao zaobilazni put za izvoz u SAD.

Konkretni primjeri i odgovor vlasti

Među otkrivenim slučajevima kršenja propisa nalaze se:

  • Uvoz katodnih materijala za baterije iz Kine (vrijednost 3,3 milijarde vona), koji su potom lažno označeni kao južnokorejski proizvod kako bi se izbjegle visoke carine koje su bile na snazi i prije Trumpovih posljednjih mjera.

  • Uvoz dijelova nadzornih kamera iz Kine (vrijednost 19,3 milijarde vona), koji su zatim sastavljani u Južnoj Koreji s ciljem zaobilaženja američkih restrikcija na kinesku komunikacionu opremu.

Dio ove robe je već isporučen u inostranstvo, dok je ostatak zadržan u luci.

Kao odgovor na ove izazove, Korea Customs Service je formirala poseban operativni tim zadužen za sprečavanje pokušaja ilegalnog izvoza. U planu je i razvoj konkretnijih mjera kako bi se zaštitile domaće kompanije. Svi otkriveni slučajevi prekršaja biće proslijeđeni tužilaštvu radi daljeg procesuiranja.