Osnovna škola „Hasan Kikić“ u Gračanici postala prva škola proizvođač/potrošač električne energije u FBiH
Foto: Vlada TK

Osnovna škola „Hasan Kikić“ u Gračanici postala prva škola proizvođač/potrošač električne energije u FBiH

21. Juna 2025.
Tags: ,
Podijeli vijest

Osnovna škola „Hasan Kikić“ u Gračanici postala je prva obrazovna ustanova u Federaciji Bosne i Hercegovine koja je stekla zvaničan status kupca-proizvođača (prosumera) električne energije. Ovo predstavlja pionirski iskorak u oblasti korištenja obnovljivih izvora energije i energetske tranzicije u obrazovnom sektoru.


Instalacija i rad fotonaponske elektrane

Na krovu škole je u oktobru 2023. godine instalirana fotonaponska elektrana (FNE) snage 20 kW, namijenjena za vlastite potrebe. Tokom jednogodišnjeg probnog perioda, elektrana je radila u ograničenom režimu, proizvodeći električnu energiju isključivo u skladu s trenutnim potrebama škole.

Nakon uspješno završenog probnog perioda i dobivanja stalnog priključka u junu 2024. godine, škola je pokrenula postupak sticanja statusa kupca-proizvođača/prosumera. Taj postupak je okončan 19. maja 2025. godine potpisivanjem ugovora s Javnim preduzećem Elektroprivreda BiH, podružnica „Elektrodistribucija“ Tuzla. Ovim ugovorom školi je omogućeno korištenje distributivne mreže, čime je formalno stekla status prvog krajnjeg kupca-proizvođača električne energije u Federaciji BiH.

Od sada, elektrana na krovu škole radi punim kapacitetom, proizvodeći električnu energiju neprekidno do 20 kW. Dio proizvedene energije koristi se za neposredne potrebe škole, dok se višak šalje u elektrodistributivnu mrežu. Tokom noćnih sati ili dana sa smanjenim intenzitetom sunčeve svjetlosti, škola može iz mreže povlačiti ranije proizvedenu i akumuliranu energiju.


Partnerstvo i budući planovi

Realizacija ovog značajnog projekta bila je rezultat zajedničkog djelovanja više partnera, uključujući Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona, Gradsku upravu Gračanica, Fond otvoreno društvo BiH, MKF „Partner“ iz Tuzle, Centar za održivu energetsku tranziciju – RESET, te Institut za napredne tehnologije i sisteme (ATS), koji je bio zadužen za projektovanje i instalaciju fotonaponske elektrane.

Škola planira na godišnjem nivou praviti presjek potrošnje, s ciljem da ukupna potrošnja električne energije bude jednaka proizvedenoj. Time bi se ostvarile uštede koje će biti usmjerene na projekte unapređenja energetske efikasnosti i modernizacije nastavnog procesa.

Ovaj primjer predstavlja uspješan model kako se obrazovne ustanove mogu aktivno uključiti u održivu energetsku tranziciju i svojim djelovanjem doprinositi ekološkoj i finansijskoj održivosti.