Novo istraživanje MIT-a: Korištenje AI botova poput ChatGPT-a može uzrokovati kognitivni pad
Foto: Chat GPT

Novo istraživanje MIT-a: Korištenje AI botova poput ChatGPT-a može uzrokovati kognitivni pad

22. Juna 2025.
Podijeli vijest

Nova studija, još uvijek u fazi predobjave, provedena na američkom Massachusetts Institute of Technology (MIT), pokazuje da korištenje OpenAI-jevog ChatGPT-a može dovesti do kognitivnog pada. Istraživanje sugerira da česta upotreba ovakvih AI botova može značiti “vjerovatno smanjenje” vještina učenja i rizik od internaliziranja “plitkih ili pristrasnih perspektiva”.


Metodologija i ključni nalazi studije

Istraživači iz MIT Media laboratorije podijelili su sudionike u tri grupe. Zadatak im je bio pisati eseje koristeći samo ChatGPT, zatim pretraživač ili, pak, bez ikakvih alata. Tokom pisanja eseja obavljeno je skeniranje mozga, a elektroencefalogram (EEG) je rađen tokom zadatka. Eseji su kasnije ocijenjeni kako od strane ljudi, tako i od strane alata umjetne inteligencije (AI).

Studija je pokazala da je grupa koja je koristila samo ChatGPT imala najnižu neuronsku aktivaciju u dijelovima mozga zaduženim za kognitivne funkcije. Osim toga, ova grupa je imala poteškoće u prisjećanju ili prepoznavanju vlastitog teksta. Nasuprot tome, grupa koja je pisala eseje bez ikakve tehnološke pomoći bila je najangažiranija, pokazujući visok kognitivni angažman i bolje zadržavanje pamćenja.

Dodatno, istraživači su proveli drugu sesiju u kojoj je grupa koja je prethodno koristila ChatGPT zamoljena da zadatak odradi bez pomoći. U toj sesiji, sudionici koji su u prvoj grupi koristili ChatGPT postigli su lošije rezultate, a njihovo je pisanje ocijenjeno kao “pristrasno i površno”.


“Kognitivni dug” i dugoročne posljedice

Studija je otkrila da ponovljena upotreba GPT-a može doći s “kognitivnim dugom” koji smanjuje dugoročne performanse učenja i samostalnog razmišljanja.

Dugoročno gledano, ljudi s kognitivnim dugom mogli bi biti podložniji “smanjenom kritičkom istraživanju, povećanoj ranjivosti na manipulaciju i smanjenoj kreativnosti”, kao i “vjerovatnom smanjenju” vještina učenja.

“Kada učesnici reproduciraju prijedloge bez procjene njihove tačnosti ili relevantnosti, ne samo da gube vlasništvo nad idejama, već i riskiraju internaliziranje površnih ili pristrasnih perspektiva”, navodi se u studiji.

Studija je također otkrila veće stope zadovoljstva i povezanosti mozga kod sudionika koji su sve eseje pisali samo vlastitim umom u poređenju s drugim grupama. Oni iz drugih grupa osjećali su se manje povezani sa svojim pisanjem i nisu bili u mogućnosti dati citat iz svojih eseja kada su ih istraživači to pitali.

Autori preporučuju da se provedu dodatna istraživanja o tome kako bilo koji alat umjetne inteligencije utječe na mozak “prije nego što se veliki jezični modeli (LLM-ovi) prepoznaju kao nešto što je neto pozitivno za ljude”.