Foto: Screenshot

Novi Zeland planira zabraniti društvene mreže mlađima od 16 godina

prije 6 h
Podijeli vijest

Premijer Novog Zelanda Christopher Luxon predložio je novi zakon kojim bi se osobama mlađim od 16 godina zabranio pristup društvenim mrežama, što je jedna od najoštrijih mjera ovog tipa u svijetu, a inspirisana je nedavnim zakonodavstvom iz Australije.

Prema prijedlogu zakona, koji još čeka podršku koalicionih partnera, društvene mreže bi bile obavezne uvesti mehanizme za sprječavanje pristupa maloljetnika, a nepoštivanje tog zakona moglo bi kompanije koštati do milion eura. Ipak, još nije precizirano koje bi tačno platforme bile obuhvaćene.

Australija je već uvela sličan zakon u novembru prošle godine, čime je postala jedna od najstrožih zemalja po pitanju regulacije digitalnih platformi u cilju zaštite djece. Međutim, velike tehnološke kompanije izrazile su zabrinutost, tvrdeći da bi ovakve mjere mogle gurnuti mlade prema manje sigurnim alternativama.

“Vrijeme je da Novi Zeland prizna da društvene mreže, bez obzira na sve pozitivne strane koje nude, nisu uvijek sigurno mjesto za našu omladinu”, izjavio je premijer Luxon.

“Radi se o zaštiti naše djece. Radi se o tome da osiguramo da društvene mreže preuzmu svoju ulogu i garantuju sigurnost naše djece”, dodao je.

Zakon je sastavljen od strane Nacionalne stranke, koju predvodi Luxon, ali da bi bio usvojen, mora ga podržati i ostatak vladajuće koalicije.

Zastupnica Catherine Wedd, autorica zakonskog prijedloga, poručila je:

“Kao majka četvero djece, uvjerena sam da porodice i roditelji zaslužuju bolju podršku kada je u pitanju kontrola izloženosti njihove djece online sadržajima.”

U posljednje vrijeme raste zabrinutost zbog pretjeranog vremena koje djeca provode na internetu i zbog nedostatka adekvatne kontrole sadržaja na pojedinim mrežama.

Zakon sličan ovom u Australiji trebao bi stupiti na snagu do kraja 2025. godine, a pažljivo ga prate i druge zemlje, uključujući Novi Zeland i Španiju.

Kina je još 2021. zabranila pristup društvenim mrežama za maloljetnike, uz obaveznu verifikaciju identiteta. Djeca mlađa od 14 godina smiju koristiti Douyin (kinesku verziju TikToka) najviše 40 minuta dnevno, a slična ograničenja važe i za online igre.