Foto: BBC

Nove slike Merkura snimljene britanskom svemirskom letjelicom

9. Januara 2025.
Podijeli vijest

Letjelica izgrađena u Velikoj Britaniji zabilježila je nove slike Merkura tokom svog šestog i posljednjeg prolaska pored planete prije ulaska u njenu orbitu 2026. godine.

Letjelica BepiColombo, koju je proizvela kompanija Astrium (danas Airbus) sa sjedištem u Stevenageu, lansirana je 2018. godine. Letjelica se sastoji od dva satelita, koji će prikupljati podatke o Merkuru najmanje godinu dana. Da bi izdržala ekstremnu toplotu Sunca, opremljena je posebnim štitovima.

Monitoring kamere na letjelici snimile su slike planete dok je prolazila na udaljenosti od 295 km iznad njene površine, uključujući prizore sjevernog pola Merkura obasjanog sunčevom svjetlošću.

Cilj misije

Misija BepiColombo je da otkrije tajne Merkura, uključujući njegov sastav i mogućnost postojanja vode u dubokim kraterima na površini.

Letjelica je morala obaviti devet preleta oko Zemlje, Venere i Merkura kako bi dostigla pravu brzinu i bila zarobljena gravitacijom Merkura.

Posljednje slike izbliza

Ovaj prolazak predstavlja posljednji put da će monitoring kamere letjelice snimiti slike Merkura izbliza. Modul na kojem se kamere nalaze sada će se odvojiti od dva satelita misije prije nego što uđu u orbitu planete.

Frank Budnik, menadžer za dinamičku fazu leta BepiColombo misije, rekao je:
“Glavna faza misije BepiColombo možda počinje tek za dvije godine, ali svih šest prolazaka pored Merkura donijeli su nam neprocjenjive informacije o ovoj malo istraženoj planeti.”

Geraint Jones, projektni naučnik misije u Evropskoj svemirskoj agenciji, dodao je:
“U narednim sedmicama, tim misije BepiColombo intenzivno će raditi na otkrivanju što više tajni Merkura koristeći podatke iz ovog prolaska.”