Njemačka vojska traži pomoć privatnih kompanija za NATO logistiku
Podijeli vijest
Njemačka vojska (Bundeswehr) obratila se nekolicini velikih kompanija s upitom o mogućnosti pružanja logističke podrške u slučaju da zemlja bude morala rasporediti vojnike i opremu na istočnu granicu NATO-a tokom krizne situacije, izvijestio je u utorak list Handelsblatt.
Kao ključno logističko čvorište zbog svog centralnog položaja u Evropi, Njemačka se obavezala da će doprinijeti sa 35.000 vojnika i preko 200 aviona i brodova u roku od 30 dana od izbijanja bilo kakvog većeg sukoba. Ovo je dio novog modela NATO-a za odgovor na rastuće prijetnje, posebno iz Rusije.
Prema izvještaju Handelsblatta, vojska se obraća firmama primarno za pomoć u transportu vojnika, municije i vojne opreme u slučaju napada Rusije na teritoriju NATO-a.
Konkretni zahtjevi i razgovori
List također navodi, pozivajući se na izvore iz industrije, da su u toku razgovori o tome da li bi Lufthansina škola letenja mogla preuzeti osnovnu obuku za pilote borbenih aviona. Među kompanijama kojima se vojska obratila, prema Handelsblattu, nalaze se odbrambeni gigant Rheinmetall, avio-kompanija Lufthansa i državni željeznički operater Deutsche Bahn.
Navodi se da se vojska u kriznim područjima u značajnoj mjeri oslanja na komercijalne transportne usluge.
Bundeswehr je uputio zahtjev za komentar Ministarstvu odbrane, koje nije odmah odgovorilo. Lufthansa je odbila komentarisati, dok je Deutsche Bahn saopštio da ne može pružiti detalje o vojnoj logistici. Rheinmetall, koji je u februaru postigao dogovor s njemačkom vojskom o pružanju logističke podrške za raspoređivanje vojnih snaga u zemlji i inostranstvu, nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar u utorak.
Kontekst “Zeitenwende” i modernizacije
Njemačka je sve više fokusirana na odbranu na vlastitom tlu otkako je ruska invazija na Ukrajinu u februaru 2022. godine izazvala strahove od šire eskalacije na evropskom kontinentu. Nekoliko dana nakon invazije, kancelar Olaf Scholz najavio je “Zeitenwende” – historijsku prekretnicu – uz poseban fond od 100 milijardi eura za modernizaciju vojske.
Kako bi ispunila svoje obaveze prema NATO-u, nova njemačka vlada obećala je povećati izdatke za odbranu i uvesti novi vojni rok, za sada na dobrovoljnoj osnovi. Međutim, izazovi modernizacije dugo zanemarivane njemačke vojske su značajni nakon decenija nedovoljnog ulaganja.
Njemačke snage su drastično smanjene nakon završetka Hladnog rata 1990. godine, a kasnije su obučavane uglavnom za misije poput one u Afganistanu, gdje protivnik nije bio dobro opremljen niti predstavljao oružanu silu s najmodernijim naoružanjem.