Foto: AA

Nikšić o budućnosti BiH: Građanska država je put ka Evropi

prije 8 h
Podijeli vijest

Uoči Prvog maja, Međunarodnog praznika rada, premijer Federacije BiH i predsjednik SDP-a, Nermin Nikšić, iznio je viziju Bosne i Hercegovine kakvu zagovara njegova stranka, ističući da je model građanske države jedini put koji osigurava ravnopravnost svih i vodi ka Evropskoj uniji.

Nikšić naglašava da je u centru pažnje SDP-a čovjek – Bosanac i Hercegovac, te da samo tretiranjem svakog stanovnika kao jednakog građanina država može napredovati.

Pošto u javnosti predstavnici različitih političkih opcija iznose svoje želje i vizije Bosne i Hercegovine, uoči državnog praznika, Prvog maja, da ne bude kako mi u SDP-u nemamo svojih želja, osjećam potrebu da podsjetim koje su to naše želje i koja je naša vizija države. Podjele nam u zadnjih trideset godina nisu donijele ništa dobro. Dok smo ljude dijelili po imenu i prezimenu, svrstavajući ih milom ili silom u nacionalne tabore, oni su jedinstveno odlazili izvan svoje domovine, tamo gdje ih niko ne pita kako se ko zove i iz kojeg su naroda. Selili su u građanske demokratske države gdje, iako imigranti i predstavnici manjinskih grupa, imaju sva prava, jednako kao i svaki drugi državljani tih zemalja. Takvu Bosnu i Hercegovinu želimo mi iz SDP-a Bosne i Hercegovine.

Jednostavna vizija: Jedan predsjednik, bez entiteta

Nikšić iznosi konkretnu ideju uređenja države:

Moja želja jednostavna – Bosna i Hercegovina koja bi imala jednog predsjednika, bila bi jedna izborna jedinica, država bez entiteta i distrikta, građanska država sa centralnom državnom i lokalnom vlašću. Tada ne bismo imali nikakvih problema da pristupimo Evropskoj uniji.

On podvlači ključnu činjenicu o uređenju zemalja članica EU:

Da naglasim još jednu bitnu činjenicu – sve države Evropske unije su građanske države. To je temeljni demokratski, evropski princip. Građanska država ne znači ni unitarna ni apsolutistička država bilo koje grupe. Građanske države mogu biti i decentralizovane i regionalizovane, poput Austrije, Njemačke i drugih. Za one koji ne znaju, građanski princip nema nikakve veze za raspodjelom moći između države i nižih administrativnih jedinica. Građanin je jednostavno osnovna društvena jedinica demokratskih država. Biti građanin istovremeno znači i biti zaštićen od svake vrste diskriminacije i nepravednog tretmana na osnovu rasne, vjerske, narodnosne ili bilo koje druge pripadnosti.

Odbacivanje podjela i nerealnih ideja

Premijer FBiH ponavlja svoj stav iskazan i pred zvaničnicima EU, kritikujući forsiranje etničkih podjela koje ne smiju biti iznad države.

Nemam nikakav problem da naše stanovnike prepoznajemo kao muslimane, pravoslavce, katolike ili jevreje, jer to podrazumijeva da smo svi primarno Bosanci i Hercegovci, različitih vjera. Slažem se da treba smanjiti forsiranje podjela po narodnim identitetima koji su ljudima također važni, ali nisu i ne mogu biti iznad države Bosne i Hercegovine.

Nikšić odbacuje ideje o tri federalne jedinice ili otcjepljenju kao nerealne, smatrajući da su upravo ideje o građanskom izbornom sistemu najrealnije jer su utemeljene na evropskim vrijednostima.

Pozivanje na presude Evropskog suda za ljudska prava

On se opširno poziva na presude Evropskog suda za ljudska prava (ECHR), ističući da one osuđuju model etničkog preferiranja i daju jasnu uputu kakav izborni model je evropski – a to je građanski.

U vrijeme kada su donesene sporne ustavne odredbe u Dejtonu, na terenu je došlo do vrlo krhkog primirja te je cilj tih odredbi bio zaustaviti brutalni sukob obilježen genocidom i etničkim čišćenjem. Priroda tog sukoba bila je takva da je bilo neophodno pristati na „konstitutivne narode“ kako bi se osigurao mir. Međutim, sada, godinama nakon završetka tragičnog sukoba, ne može postojati bilo kakav razlog za održavanje spornih ustavnih odredbi na snazi. Potrebno je, bez daljnjeg odgađanja, uspostaviti demokratsko uređenje.

S obzirom na potrebu da se osigura stvarna politička demokracija, došlo je vrijeme za politički sistem koji će svakom građaninu Bosne i Hercegovine osigurati pravo da se kandidira na izborima za Predsjedništvo i Dom naroda Bosne i Hercegovine, bez diskriminacije na temelju etničke pripadnosti i bez davanja posebnih prava konstitutivnim narodima uz isključivanje manjina ili građana Bosne i Hercegovine.

Nikšić podsjeća da Ustav BiH daje prioritet Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava nad svim drugim pravom, te da je ECHR precizno definisao da ustroj države treba biti građanski.

Pozivamo sve da uvaže ovu realnost i da ustavne izmjene i izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine gradimo na ovim principima. Samo na taj način možemo osigurati pojedinačnu i kolektivnu jednakopravnost svih, bez diskriminacije,

zaključuje Nikšić.

Ostavite komentar