Neuralink ugradio moždani implantat još dvojici pacijenata
Podijeli vijest
Neuralink je po prvi put u jednom danu ugradio eksperimentalni moždani implantat kod dva pacijenta, nastavljajući klinička ispitivanja tehnologije koja osobama s paralizom omogućuje upravljanje digitalnim uređajima isključivo pomoću misli. Riječ je o osmoj i devetoj osobi koja je dobila ovaj uređaj, a kompanija tvrdi da se oba pacijenta uspješno oporavljaju.
Uređaj funkcionira tako da spaja ljudski živčani sistem s računalnim sučeljima koja mogu interpretirati moždane signale, što omogućava korisnicima da upravljaju računalima i pametnim telefonima bez fizičkog kontakta.
Neuralink, kompanija Elona Muska, vijest je objavila na platformi X, koju Musk također posjeduje, navodeći da se oba sudionika “odlično osjećaju”. Međutim, nisu otkriveni detalji o lokaciji pacijenata niti o njihovom konkretnom zdravstvenom stanju.
Prvi implantat ugrađen je u januaru 2024. godine muškarcu s paralizom uslijed povrede kičme. Zahvaljujući uređaju, mogao je igrati šah i videoigre koristeći samo moždane signale. Treći implantat ugrađen je krajem iste godine, a tada je Musk najavio da očekuje još 20 do 30 operacija do kraja 2024.
Dosadašnji pacijenti imali su teške neurološke dijagnoze poput povreda kičmene moždine i amiotrofične lateralne skleroze (ALS), bolesti koja progresivno oduzima sposobnost kretanja. Fokus trenutnih kliničkih ispitivanja je na testiranju sigurnosti i funkcionalnosti implantata kod osoba s ozbiljnim ograničenjima pokretljivosti.
Iako se tehnologija još uvijek nalazi u ranoj fazi razvoja, Elon Musk vjeruje da bi ona mogla imati široku primjenu i donijeti olakšanje milionima, pa čak i milijardama ljudi.
“Zamislite da vaša voljena osoba ponovno može hodati. Ili da roditelj s demencijom ponovno prepozna vlastito dijete”, napisao je Musk na X-u, nazivajući implantat “tehnologijom koja će promijeniti živote”.