Nestala funkcija ‘Glasses’ iz Android Auta u najnovijem ažuriranju v14.2
Podijeli vijest
Google postepeno pušta najnovije ažuriranje za Android Auto, verziju 14.2, ali čini se da su ranije primijećeni nagovještaji jedne intrigantne nove funkcije nestali s ovom verzijom.
Ažuriranje, koje je primijećeno ranije danas (21. aprila), prema izvještaju 9to5Google, ne donosi značajne nove mogućnosti za vozače. Publikacija navodi da v14.2 nudi samo “ispravke grešaka i druge manje izmjene”, sugerišući da Google za sredinu aprila ne planira velike promjene.
Šta se desilo sa funkcijom “Glasses”?
Ono što je, međutim, vrijedno pažnje jeste navodno uklanjanje prethodno otkrivene funkcije koja je bila u razvoju.
U članku se navodi da je Google uklonio sve spomene “Glasses” (Naočale) unutar koda Android Auta s dolaskom verzije 14.2. Ponovnom analizom APK fajla (teardown) utvrđen je nedostatak ranije postojećeg, osnovnog koda vezanog za ovu funkciju. Špekulira se da je možda došlo do problema s “alternativnim prevodom” u kodu koji je mogao stvoriti ideju o funkciji “Glasses” u Android Autu. Originalno otkriće ovih linija koda poteklo je iz verzije aplikacije na hindskom jeziku.
Kako 9to5Google ističe, engleska verzija koda nije se podudarala s onim što je pronađeno u verziji za drugo tržište. Stoga, iako ovo umanjuje vjerovatnoću da Google trenutno radi na integraciji pametnih naočala s Android Autom, uvijek postoji mogućnost da se situacija promijeni u budućnosti. S obzirom na nejasnoće, ostaje da se vidi hoće li se ova funkcija ponovo pojaviti.
Širi kontekst: Google i pametne naočale
Ranije ovog mjeseca, u prethodnoj analizi koda, pronađene su dvije linije koje spominju “Glasses” i mogućnost “pokretanja navigacije za pokretanje Naočala” (start navigation to launch Glasses).
Iako integracija s Android Autom sada izgleda manje vjerovatno, Google ne odustaje od svojih ambicija vezanih za proširenu stvarnost (XR) i pametne naočale. Kompanija je na TED 2025 konferenciji demonstrirala svoje planove, fokusirajući se na funkciju “pamćenja” (memory). Pomoću naočala, sistem bi bilježio gdje korisnik ostavlja predmete. Kasnije bi korisnik mogao pitati Gemini asistenta, na primjer, “Gdje sam ostavio ključ od hotelske sobe?”, a AI bi pružio odgovor koristeći opis okoline i predmeta oko izgubljene stvari.