Foto: Pexels

Naučnici tvrde: Postoje najjači dokazi do sada za vanzemaljski život

17. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Britanski naučnici objavili su otkriće koje bi moglo fundamentalno promijeniti naše razumijevanje svemira i našeg mjesta u njemu. Na egzoplaneti K2-18b, udaljenoj 124 svjetlosne godine, pronađeni su hemijski spojevi čije prisustvo na Zemlji gotovo isključivo dugujemo biološkim procesima, poput onih kod fitoplanktona i bakterija.

Koristeći moć svemirskog teleskopa James Webb, tim sa Instituta za astronomiju Univerziteta u Cambridgeu detektovao je prisustvo dimetil sulfida (DMS) i dimetil disulfida (DMDS) u atmosferi ovog dalekog svijeta. Prema riječima vođe istraživanja, profesora Nikkua Madhusudhana, ovo otkriće predstavlja do sada najsnažniju indikaciju mogućeg postojanja života izvan našeg Sunčevog sistema.

Profesor Madhusudhan navodi da ovo predstavlja “najsnažniji dokaz dosad da život možda postoji izvan Zemlje”.

Planeta K2-18b: Potencijalni okeanski svijet

K2-18b je planeta koja kruži oko svoje zvijezde unutar tzv. nastanjive zone, što znači da bi na njenoj površini mogli postojati uslovi pogodni za život, uključujući temperature koje dozvoljavaju prisustvo tekuće vode. Ova planeta je značajno veća od Zemlje – 2,6 puta veća po prečniku i osam puta masivnija.

Dodatnu zanimljivost predstavlja mogućnost da je K2-18b tzv. Hiceanska (Hycean) planeta – nebesko tijelo prekriveno okeanima sa atmosferom bogatom vodikom. Takvi svjetovi se teoretski smatraju veoma pogodnim za nastanak i održavanje života.

“Ako potvrdimo da na K2-18b postoji život, to će značiti da je život u svemiru uobičajena pojava, a ne iznimka”,

izjavio je Madhusudhan za BBC, dodajući optimistično:

“Realno je očekivati da ćemo ovu signalizaciju potvrditi unutar jedne do dvije godine.”

Na pragu historijskog otkrića?

Iako trenutni podaci dostižu visok nivo statističke značajnosti poznat kao “tri sigma” (što implicira samo 0,3% šanse da su rezultati slučajnost), naučna zajednica teži ka potvrdi od “pet sigma” (manje od 0,00006% šanse za slučajnost) prije nego što otkriće postane općeprihvaćeno.

Profesor Madhusudhan i njegov tim nastavit će sa analizama u narednim mjesecima kako bi isključili mogućnost da su detektovani plinovi mogli nastati i nebiološkim procesima u zabilježenim količinama. Ipak, trenutno dostupne informacije idu u prilog najuzbudljivijoj hipotezi – da okeani na K2-18b možda kriju žive organizme.

“Ovo bi mogao biti trenutak koji ćemo jednog dana prepoznati kao prekretnicu – trenutak kada smo po prvi put došli na korak do odgovora na jedno od najstarijih pitanja čovječanstva: jesmo li sami u svemiru?”,

zaključuje Madhusudhan.