Foto: YouTube

Naučnici oživjeli strahovuka prvi put u historiji

8. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Prvi put u historiji naučnici su uspjeli vratiti izumrlu vrstu – moćnog strahovuka (Aenocyon dirus), koji je nestao s planete prije oko 12.500 godina, krajem posljednjeg ledenog doba.

Zahvaljujući genetičkom inženjeringu, američka biotehnološka kompanija Colossal Biosciences proizvela je tri mladunca ove izumrle vrste, čime su, prema njihovim tvrdnjama, ostvarili prvi potpuni slučaj “dekstinkcije”. Ova firma je poznata po projektima poput pokušaja oživljavanja vunenog mamuta i stvaranja takozvanih “vunenih miševa”.

Važno je napomenuti da su još 2003. naučnici u Španiji klonirali izumrlog planinskog kozoroga, poznatog kao bucardo, ali je mladunče uginulo nekoliko minuta nakon rođenja, te se taj pokušaj nije smatrao potpunim uspjehom.

Kako su to izveli?

Koristeći DNK iz zuba starog 13.000 godina i lobanje stare 72.000 godina, naučnici su rekonstruisali genom strahovuka. Pomoću CRISPR tehnologije izvršili su 20 preciznih izmjena na 14 gena sivog vuka kako bi reprodukovali karakteristike koje su bile specifične za izumrlog strahovuka – uključujući veću tjelesnu masu, duže zube, bijelo krzno i specifičan način zavijanja.

Modifikovane ćelije su zatim korištene za kreiranje embrija, koji su implantirani u surogat-majke – domaće pse. Od ukupno 45 konstruisanih jajašaca, tri su se uspješno razvila. Tako su, 1. oktobra 2024. godine, rođeni štenci Romul i Rem, a tri mjeseca kasnije i vučica Khaleesi.

“Naš tim je uzeo DNK iz zuba starog 13.000 godina i lobanje stare 72.000 godina – i stvorio zdrave štenad strahovuka. Nekada se govorilo da je svaka dovoljno napredna tehnologija neodvojiva od magije. Danas imamo priliku da svijetu pokažemo dio te magije”, izjavio je direktor kompanije Colossal, Ben Lamm.

Imena novorođenih štenaca odaju omaž pop-kulturi – Romul i Rem podsjećaju na osnivače Rima, dok ime Khaleesi, te njihovo bijelo krzno, evocira sjećanje na vuka “Ghosta” iz serije Igra prijestolja, gdje su strahovuci prikazani kao životinje zaštitnici porodice Stark.

Jesu li to pravi strahovuci?

Genetički gledano, ovi štenci nisu potpuni strahovuci, već životinje s karakteristikama ove vrste. To su psi čiji su geni izmijenjeni tako da ispoljavaju osobine koje su bile karakteristične za izumrlog predatora.

Video snimci prikazuju mladunce kako prave prve korake, zavijaju i ponašaju se kao mladi vukovi, a iz Colossala navode da se sve tri životinje razvijaju zdravo.

Nova era genetičkog inženjeringa?

Projekat, čija vrijednost dostiže deset milijardi dolara, otvara brojna etička i ekološka pitanja: Šta vraćanje izumrlih vrsta znači za današnje ekosisteme? Možemo li iz prošlosti učiti bez narušavanja budućnosti? I da li čovječanstvo ima pravo da se igra s vrstama koje je priroda već izbrisala?

Bez obzira na odgovore, jedno je sigurno – nauka je upravo zakoračila u novu eru, u kojoj se granice između prošlog i mogućeg sve više brišu.