Naučnici izumili sočivo od vode sa podesivim fokusom
Podijeli vijest
Istraživači sa Filipina razvili su inovativni sistem podesivog tečnog sočiva koje bi moglo pronaći primjenu u učionicama i drugim okruženjima gdje je potrebna niska cijena. Ovaj sistem se sastoji od nekoliko kapljica tečnosti na bazi vode, koje variraju po veličini i zakrivljenosti, a smještene su na maloj, ravnoj površini. Ovakva postavka omogućava korisniku da prilagodi fokus uređaja.
Tradicionalni mehanički uređaji koji omogućavaju ovakvo podešavanje fokusa često su znatno kompleksniji i skuplji, što je naučnike posebno oduševilo ovim novim razvojem. Detalje o tome kako su to postigli, istraživači su objavili u radu objavljenom u stručnom časopisu Results in Optics. Prema njihovim riječima, ključni korak u razvoju bio je proces elektropredenja (electrospinning), kojim su staklenu pločicu premazali PVC-om (polivinil-hloridom). Ovaj premaz je površinu učinio znatno hidrofobnijom, što je omogućilo kapljicama vode u sistemu podesivog tečnog sočiva da zadrže svoj sferični oblik.
Prednosti i budući potencijali
Iako je ovaj novi sistem mnogo pristupačniji i isplativiji, on ima i određena ograničenja u poređenju sa tradicionalnim, mehaničkim sistemima. Međutim, upravo ta ograničenja ga čine savršenom opcijom za upotrebu u učionicama ili za jednostavnije laboratorijske projekte. Sistem podesivog tečnog sočiva također služi kao osnovni dokaz da je ovaj koncept vrijedan daljeg istraživanja i razvoja.
Glavna privlačnost ovih lakših i manje složenih sistema leži u njihovoj manjoj veličini i lakoj prenosivosti. Također su znatno jednostavniji za rukovanje, jer ne zahtijevaju mehaničke dijelove za podešavanje, što ih čini idealnim za eksperimente gdje veći i složeniji sistemi ne bi bili praktični. Postoji mogućnost da bi u budućnosti istraživači mogli nadograditi ovu ideju i stvoriti sofisticiraniji i napredniji sistem. Za sada, međutim, ovaj izum nudi učionicama dodatnu opciju za izvođenje različitih eksperimenata koji uključuju sočiva, svjetlost ili lasere, čime se otvaraju nove mogućnosti za praktično učenje u naučnim disciplinama.