Nastavljena blokada RTS-a: Studenti ne odustaju, ometan rad javnog servisa
Podijeli vijest
Studenti i dalje drže u blokadi zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku. Situacija je jutros eskalirala kada su studenti blokirali i raskrsnicu Takovske i Svetogorske ulice postavljanjem kontejnera i metalnih ograda. Uslijed ovih akcija, saobraćaj je obustavljen u Takovskoj, dijelu Svetogorske do Ulice Ilije Garašanina, kao i u Ulici Kneza Višeslava na Košutnjaku.
Okupljeni studenti ispred zgrade RTS-a u Takovskoj ulici prave buku koristeći pištaljke i vuvuzele, te uzvikuju parole. Blokada je započela još 14. aprila u 22 časa i traje bez prekida. Studenti su najavili da će blokada potrajati sve dok se ne ispuni jedan od dva zahtjeva: raspisivanje novog konkursa za članove Savjeta Regulatornog tijela za elektronske medije (REM) ili prestanak rada RTS-a.
Oni su juče uputili i pismo skupštinskom Odboru za kulturu i informisanje, u kojem su članove tog tijela informisali da će blokada trajati dok Odbor ne objavi Javni poziv za izbor novih članova Savjeta REM-a.
Jučerašnji događaji i reakcija MUP-a
Tokom jučerašnjeg dana, policijski službenici su omogućili zaposlenima RTS-a da uđu u zgradu. Nakon toga, grupa okupljenih je na raskrsnici Takovske i Svetogorske ulice okružila i blokirala službena policijska vozila, pokušavajući da spriječe njihov odlazak.
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) je saopštilo da okupljeni nisu postupili po upozorenjima i naređenjima policije da omoguće prolaz vozilima. Iz MUP-a su naglasili da policija nijednog momenta nije upotrijebila silu, već su pripadnici MUP-a pokušali razgovorom postići dogovor sa okupljenima da se povuku. Pošto to nije uspjelo, policija je, kako se navodi, bez upotrebe sredstava prinude potisnula okupljene, prilikom čega je jedan policajac povrijedio skočni zglob.
Apel RTS-a
Uprkos blokadi, RTS nastavlja sa emitovanjem programa. Rukovodstvo javnog servisa je od početka protesta dva puta pozvalo na prekid blokade, osuđujući postupke studenata.
RTS ističe da je sprečavanje zaposlenih da dođu na svoja radna mjesta, pa čak i da se onima koji u zgradi rade dostavi hrana – nasilje, a da je najtužnije to što dolazi od onih koji se zalažu za društvo u kojem nasilja ne smije biti.