Foto: REUTERS/Yves Herman/

Meta blokira prijenos uživo tinejdžerima na Instagramu

8. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Meta je odlučila proširiti svoje sigurnosne mjere za tinejdžere na Instagramu, uključujući blokadu funkcije strimanja uživo za korisnike mlađe od 16 godina. Ova promjena je dio šireg sigurnosnog okvira koji se odnosi i na druge platforme, poput Facebooka i Messengera. Naime, korisnici mlađi od 16 godina neće moći koristiti funkciju Instagram uživo, osim ako dobiju roditeljsku dozvolu. Također, bit će im potrebna roditeljska dozvola kako bi isključili funkciju koja zamagljuje slike sumnjive na golotinju u direktnim porukama.

Ove mjere, koje se primjenjuju i na Facebook i Messenger, predstavljaju proširenje sistema tinejdžerskih naloga koji je na Instagramu uveden prošle godine. Prema zadanim postavkama, tinejdžerski nalozi uključuju mogućnost roditeljskog nadzora, poput postavljanja dnevnih vremenskih ograničenja za korištenje aplikacije, blokiranja korištenja u određenim periodima, te omogućuju uvid u račune s kojima njihovo dijete razmjenjuje poruke.

Novi nalozi za tinejdžere na Facebooku i Messengeru početno će biti dostupni u SAD-u, UK-u, Australiji i Kanadi. Za korisnike mlađe od 16 godina bit će potrebna roditeljska dozvola za promjenu postavki, dok će 16- i 17-godišnjaci moći samostalno mijenjati postavke svojih naloga.

Meta navodi da je Instagramov sustav za tinejdžere koristilo 54 milijuna mladih osoba širom svijeta, a više od 90 posto korisnika u dobi od 13 do 15 godina zadržalo je zadana ograničenja koja uključuju funkcije roditeljskog nadzora.

Ove promjene dolaze u vrijeme kada Ujedinjeno Kraljevstvo provodi Zakon o sigurnosti na mreži, koji od svih web stranica i aplikacija, uključujući Facebook, Google i X, zahtijeva da poduzmu korake za sprječavanje i uklanjanje ilegalnog sadržaja poput seksualnog zlostavljanja djece, terorističkih materijala i prijevara. Zakon također uključuje odredbe za zaštitu djece od štetnog sadržaja, kao što je materijal koji se odnosi na samoubistvo i samopovrede.

Ove sigurnosne mjere usmjerene su na jačanje zaštite djece na internetu i usklađivanje sa zakonodavstvom koje zahtijeva veći nadzor nad zaštitom mladih korisnika.