Foto: Pexels

Kvantno računarstvo se sprema za svoj ‘ChatGPT trenutak’ – i mogući nedostatak stručnjaka

28. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Dok se industrija vještačke inteligencije (AI) suočava sa značajnim nedostatkom kvalifikovane radne snage, rastuća oblast kvantnog računarstva uči iz ovih iskustava i preduzima korake kako bi izbjegla slične probleme. Kompanije u ovom sektoru aktivno ulažu u programe obuke kako bi osigurale da razvoj industrije ne bude usporen nedostatkom talenata.

Cilj je spriječiti jaz između potražnje za stručnjacima i dostupnog kadra, problem s kojim se AI kompanije trenutno bore. Iako je zapošljavanje u AI sektoru naglo poraslo posljednjih godina, broj stručnjaka s potrebnim obrazovanjem i tehničkim znanjem za obuku velikih jezičkih modela, pisanje AI algoritama i razvoj novih AI aplikacija nije pratio taj rast.

Učenje iz AI buma

Erik Garcell, direktor razvoja kvantnih preduzeća u softverskoj kompaniji za kvantno računarstvo Classiq Technologies, izjavio je za Business Insider da su kompanije iz kvantnog sektora primijetile izazove zapošljavanja u AI industriji i pokušavaju ih preduprijediti.

U Classiqu zapravo pokrećemo čitav akademski program, radeći s univerzitetima na implementaciji kvantnog kurikuluma, jer ga svaka škola nema, a kod onih koje ga imaju, pokušavamo zagovarati više praktičnog dijela,

rekao je Garcell.

Istraživanje međunarodne konsultantske kuće Randstad, objavljeno u novembru, pokazalo je da 75% kompanija usvaja AI i zapošljava za AI pozicije, ali je samo 35% talenata prošlo AI obuku u posljednjih godinu dana. Postoji i značajan generacijski jaz – samo jedna petina pripadnika “baby boomer” generacije dobila je priliku za razvoj AI vještina, u poređenju s gotovo polovinom radnika Generacije Z, kao i rodni jaz od 42 postotna boda u korist muškaraca.

Ovaj jaz postoji uprkos naglom porastu potražnje. Izvještaj kompanije PwC (2024 Job Barometer) utvrdio je da je udio poslova koji zahtijevaju specijalizovane AI vještine porastao za 700% od 2016. godine – tri puta brže od ostalih vrsta poslova – a posjedovanje AI vještina nosi potencijal za 25% veće plate.

Bazen talenata u kvantnoj industriji, koja je tek djelić veličine AI sektora, još je manji, ali potražnja raste. Trgovačka publikacija The Quantum Insider izvijestila je da se očekuje da će kvantno računarstvo stvoriti oko 250.000 novih radnih mjesta do 2030. godine, a taj broj će skočiti na 840.000 do 2035. godine.

Priprema za kvantni “ChatGPT trenutak”

Kvantno računarstvo je oblast koja se brzo razvija i privlači veliko interesovanje tehnoloških giganata poput IBM-a, Microsofta, Nvidije i Googlea. Budući da kombinuje računarstvo, matematiku i kvantnu mehaniku, ostaje tehnički veoma zahtjevna i skupa za unapređenje.

Iako je industrija još u povoju, Garcell kaže da ključni igrači vjeruju da su potencijalne koristi – uključujući napredak u medicini, nauci o materijalima i kibernetičkoj sigurnosti – vrijedne ranog ulaganja kako bi se osiguralo da nedostatak talenata ne uspori napredak.

IBM je zaista objavio mnogo zaista dobrog edukativnog sadržaja za kvantno računarstvo; njegovali su industriju vrlo rano s mnogo toga,

rekao je Garcell.

Veoma sam sretan što mogu reći da imaju mnogo zaista sjajnih dostupnih materijala za učenje, isto kao i kompanije poput Pennylanea, jednostavno sjajan besplatan edukativni sadržaj u koji možete početi uranjati.

IBM se udružio s kvantnim startupima poput Q-CTRL-a kako bi izgradio svoj program kvantnog učenja, koji uključuje besplatne online kurseve koji pokrivaju fundamentalne teme poput izgradnje kvantnih algoritama i kodova za ispravljanje grešaka. Druge kompanije, poput Googlea, Pennylanea i Microsofta, nude slične nezavisne kurseve sa certifikatima o završenoj obuci kako bi identifikovale osobe s traženim kvantnim vještinama koje regruteri traže.

Tehnološki institut Massachusettsa (MIT), Univerzitet u Chicagu i Univerzitet Kalifornije, Berkeley, nude neke od najsveobuhvatnijih kurseva kvantnog računarstva dostupnih na akademskim institucijama. Garcell je spomenuo da je nedavno održao trodnevni uvodni kurs na MIT-u, a škola također sarađuje s Classiqom na ponudi zvaničnog online kursa za certifikaciju.

Trenutno je sjajno vrijeme za pronalaženje sadržaja za one koji samo žele uprljati ruke kvantnim računarstvom,

rekao je Garcell.

U industriji se mnogo govori o tome kada ćemo imati ‘ChatGPT trenutak’, kada će svi okrenuti glavu i reći: ‘Oh, ova tehnologija postoji!’ iako možda prije nisu znali da postoji. Ljudi će početi okretati glave, i to će napraviti mnogo buke – samo želimo biti spremni.