Kriza u BHANSA-i: Smanjene plate zbog blokade, upućen apel vlastima
Podijeli vijest
Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) našla se u teškoj finansijskoj situaciji nakon što je Eurocontrol, postupajući po nalogu belgijskog suda, obustavio isplatu sredstava namijenjenih BHANSA-i za usluge kontrole zračnog prostora.
Ova blokada direktna je posljedica arbitražne presude iz 2022. godine u korist slovenačke firme Viadukt, slučaja koji nije direktno vezan za rad BHANSA-e, ali sada ima razorne posljedice po njeno funkcionisanje, naveli su iz Agencije.
Prinudne mjere: Smanjenje plata zaposlenima
Zbog blokade računa, koja onemogućava normalno poslovanje jer su prihodi od rutnih naknada (koji čine 90% budžeta) nedostupni, BHANSA je bila primorana na nepopularne mjere.
Iz BHANSA-e su saopštili:
Blokada računa onemogućava normalno poslovanje BHANSA-e, a prihodi od rutnih naknada, koji čine 90 posto njenog budžeta, trenutno su nedostupni. Kako bi ublažila posljedice, BHANSA je bila primorana poduzeti mjere predostrožnosti, uključujući i smanjenje plata za prethodni mjesec. Ova odluka donesena je uz konsultacije s predsjednicima sindikata, kako bi se osigurala transparentnost i zakonitost procesa te zaštitila prava svih zaposlenika.
Naglašavaju da su posljednja dešavanja dodatno destabilizovala situaciju u zemlji, stavljajući BHANSA-u u centar problema.
Apel nadležnima i vjera u oporavak
Uprkos teškoj situaciji, menadžment BHANSA-e izražava uvjerenje u sposobnost Agencije da prebrodi krizu.
Uprkos svemu, BHANSA vjeruje u svoju snagu i sposobnost da prebrodi ovu krizu, te će iz nje izaći snažnija i otpornija, spremna ponovo dosegnuti nivo koji zaslužuje, iako će to možda zahtijevati određene žrtve. Menadžment BHANSA-e se zahvaljuje svim zaposlenicima na razumijevanju, strpljenju i predanosti koju svakodnevno pokazuju. Njihova podrška ključna je u ovim teškim trenucima, poručili su.
Istovremeno, uputili su jasan poziv nadležnim institucijama:
Iz BHANSA-e su pozvali nadležne institucije da prepoznaju hitnost problema i pronađu rješenje koje će omogućiti nastavak nesmetanog rada, zaštitu zaposlenika i očuvanje međunarodnog ugleda naše zemlje u oblasti civilnog zrakoplovstva.
Politički kontekst i pokušaji rješenja
Situaciju dodatno komplikuju politička neslaganja oko načina rješavanja duga. Zamjenik ministra finansija i trezora BiH, Muhamed Hasanović, izrazio je bojazan da bi ovo mogao biti pokušaj finansijskog urušavanja BiH od strane RS.
Vijeće ministara BiH je na sjednici u petak predložilo rješavanje problema preko Fiskalnog vijeća BiH, što bi značilo da bi Federacija BiH snosila veći dio tereta. Premijer FBiH Nermin Nikšić oštro se usprotivio ovome i najavio ulaganje veta na današnjoj sjednici Fiskalnog vijeća. Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, Borjana Krišto, predložila je i korekcije u državnom budžetu za otplatu duga, ali Hasanović smatra da je i to problematično rješenje.
Pozadina slučaja Viadukt i rastući dug
Podsjetimo, korijen problema leži u arbitražnom sporu koji je BiH izgubila od slovenačke kompanije Viadukt. Spor je pokrenut jer Vlada Republike Srpske nije ispoštovala ugovor o koncesiji za izgradnju hidroelektrana na rijeci Vrbas, dodijeljen 2004. godine. Arbitražno vijeće u Washingtonu presudilo je u korist Viadukta, obavezujući BiH na isplatu odštete (prvobitno 40 miliona eura).
Prema Sporazumu iz 2017. godine, koji je potpisala tadašnja premijerka RS Željka Cvijanović, Vlada RS se bezuslovno obavezala da će snositi sve troškove eventualnih kazni. Međutim, dug nije izmiren i svakodnevno raste za oko 18.000 KM zbog zateznih kamata, te prema nekim procjenama sada iznosi oko 70 miliona eura.
Ozbiljne posljedice po zračni saobraćaj
Neizmireni dug već uzrokuje ogromne probleme BHANSA-i blokadom sredstava od Eurocontrola. Radnici BHANSA-e, posebno kontrolori leta, ranije su upozoravali na moguće katastrofalne posljedice po državu ukoliko se problem ne riješi. Današnje saopštenje iz BHANSA-e potvrđuje da je opstanak agencije i sigurnost zračnog saobraćaja iznad BiH ozbiljno ugrožen.