Kineski DeepSeek nadmašio Keytrudu – Najprodavaniji lijek protiv raka pluća
Podijeli vijest
Kineska biotehnološka firma Akeso iznenadila je svijet s novim lijekovima, među kojima je i Ivonescimab, koji je nadmašio Keytrudu, najprodavaniji lijek protiv raka pluća. Prema rezultatima ispitivanja u Kini, pacijenti koji su primali Akesov lijek imali su mnogo duže razdoblje bez rasta tumora, u prosjeku 11,1 mjesec, dok je za Keytrudu to razdoblje bilo samo 5,8 mjeseci.
Na Svjetskoj konferenciji o raku pluća, koja je bila održana u septembru, Akesov lijek pokazao se značajno uspješnijim od Keytrude, lijeka koji je razvio Merck i koji je do sada ostvario prihod veći od 130 milijardi dolara. Ovaj trenutak je bio veliki korak za kinesku biotehnologiju i njeno sve veće prisustvo na globalnoj sceni.
Tokom nekoliko dana početkom septembra, dionice u američkom Summit Therapeuticsu, partneru Akesoa, drastično su porasle na rekordni nivo. Akeso je licencirao komercijalizaciju svog lijeka za tržišta Sjeverne Amerike i Europe. Ovaj uspjeh označava značajan korak za kineske farmaceutske firme koje se sve više natječu s velikim zapadnim konkurentima.
Michelle Xia, izvršna direktorica Akesoa, izjavila je da je nevjerojatno uzbudljivo vidjeti kako njihov lijek premašuje Keytrudu, koji je do sada dominirao tržištem. Kineska biotehnologija se sve brže razvija, zahvaljujući državnoj podršci, velikim investicijama i bogatstvu domaćih talenata. Xia ističe da je inovacija Akesoa rezultat dubokog razumijevanja biologije bolesti i napredne tehnologije u proteinskom inženjeringu.
Do 1980-ih godina, većina kineskih farmaceutskih firmi bila je u državnom vlasništvu, a tijekom mnogih godina kineske kompanije su se uglavnom bavile kopiranjem postojećih lijekova. Međutim, u posljednjem desetljeću došlo je do značajnih inovacija i napredovanja. Sada kineske firme razvijaju napredne lijekove koji konkuriraju globalnim liderima, kao što je bio slučaj s Akesovim lijekovima.
Kineski biotehnološki sektor doživljava ogroman rast, što je rezultiralo povećanjem broja licencnih ugovora s međunarodnim partnerima, uključujući velike kompanije kao što su AstraZeneca i Merck. Kineske farmaceutske firme sada sklapaju milijarde dolara vrijedne ugovore i uspješno se natječu sa zapadnim inovatorima.
Iako kineske biotehnološke firme sada prijete globalnim liderima, unutar same Kine postoje i dalje sumnje u kvalitetu domaće proizvodnje, posebno u vezi s generičkim lijekovima koji su jeftiniji, ali imaju iste aktivne sastojke kao originalni lijekovi. Zabrinutost zbog kvaliteta kineskih lijekova pokrenula je javnu diskusiju, a kineski zdravstveni regulator osigurao je da su takve zabrinutosti neutemeljene.