Kineski borbeni avioni J-10 stigli u Egipat na historijsku vojnu vježbu
Podijeli vijest
Kao još jedan pokazatelj rastućeg interesa Kine za Bliski istok i Afriku, Zračne snage Narodnooslobodilačke vojske Kine (PLAAF) poslale su više borbenih aviona u zračnu bazu Wadi Abu Rish u Egiptu. Razlog je prva zajednička zračna vježba s Egiptom pod nazivom “Orlovi civilizacije 2025”. Prema informacijama s Telegram kanala China 3 Army, PLAAF je rasporedio zračni tanker Y-20U, avion za rano upozoravanje i kontrolu (AWACS) KJ-500, te lovce J-10B/C iz 18. i 177. zračne brigade. Egipatske zračne snage u vježbi učestvuju sa svojim višenamjenskim lovcima MiG-29M/M2. Sve ovo se dešava u sjeni oprečnih tvrdnji o egipatskoj kupovini kineskih lovaca J-10C i smanjenog fokusa Amerike na Afriku.
Detalji i značaj vježbe “Orlovi civilizacije 2025”
Vježba, koja je započela u nedjelju i traje do sredine maja, održava se u bazi oko 100 kilometara zapadno od Sueskog zaljeva. Prema zvaničnom kineskom mediju CCTV, vježba:
ima za cilj unapređenje tehničkog i taktičkog nivoa trupa učesnica s obje strane i od velikog je značaja za promociju pragmatične saradnje i jačanje međusobnog povjerenja i prijateljstva između dvije vojske.
Ova vježba omogućava Egiptu da sarađuje s jednom od vodećih kineskih platformi za rano upozoravanje i kontrolu iz zraka, njihovim glavnim srednje teškim višenamjenskim lovcem i relativno novim tankerom za dopunu goriva u zraku. Transport svih ovih aviona, prateće opreme i trupa iz Kine također demonstrira rastuće kineske sposobnosti globalne zračne mobilnosti.
Zračna jedinica je usvojila formaciju mješovitih snaga koja kombinuje zračni transfer i zračni transport, što je osiguralo puno raspoređivanje svog osoblja i opreme do utorka, nakon što su prešli put od skoro 6.000 kilometara.
Navodi CCTV.
Dodatno, sugeriše se da Kina može iskoristiti ovu vježbu za obuku protiv relativno modernih aviona MiG-29, tipa koji ostaje primarni lovac indijskih zračnih snaga i mornarice. Sličnosti između egipatskih MiG-29M/M2 i indijskih MiG-29UPG/MiG-29K (poput iste avionske opreme) pružaju Kini dobru priliku za prikupljanje podataka.
Geopolitički kontekst i kineska strategija
Na širem geopolitičkom planu, “Orlovi civilizacije 2025” pružaju Kini ulaz kod ključnog američkog saveznika na Bliskom istoku u vrijeme rastućih regionalnih tenzija i sve češćih pitanja o pouzdanosti SAD-a kao primarnog sigurnosnog partnera.
Egipat, koji je prošle godine primio skoro 1,5 milijardi dolara američke vojne pomoći, nalazi se između želje da nastavi primati tu podršku i protivljenja pozivima Trumpove administracije da deportuje stanovnike Gaze. Kairo je bio ključni igrač u pokušajima okončanja sukoba između Izraela i Hamasa.
Uz realnu mogućnost drastičnih rezova strane pomoći korisnicima poput Egipta, Kairo bi mogao vidjeti Peking kao alternativu darežljivosti Washingtona i uslovima koji je prate. Penzionisani general američke vojske Joseph Votel, bivši komandant Centralne komande SAD-a, podijelio je svoje viđenje:
Ne znam da li ova vježba nosi neki značajan direktan rizik za nas – ali je podsjetnik da i naši partneri (u ovom slučaju Egipat) također imaju izbora. Jasno je da Kina pokušava povećati uticaj u zemljama regije koje također imaju dobro uspostavljene veze sa SAD-om, kako bi bili viđeni pozitivnije. Ovo je povezano sa željom da budu viđeni kao alternativni dobavljač vojne opreme Egiptu i drugim zemljama u regiji. U tu svrhu, Kina će se predstaviti kao pravovremeniji i efikasniji dobavljač – i partner – od Sjedinjenih Država.
Ovo se uklapa u širi kineski obrazac ulaska na unosno tržište oružja na Bliskom istoku. Prodaja kineskog oružja Bliskom istoku skočila je za 80% u posljednjoj deceniji. Postoje nepotvrđene informacije o mogućoj egipatskoj kupovini kineskih višenamjenskih lovaca J-10C, iako je kinesko Ministarstvo odbrane demantovalo izvještaje o isporuci prve serije u februaru.
Egipat već posjeduje jednu od najvećih flota američkih lovaca F-16 Viper na svijetu, ali traži alternative, makar i kao polugu za dobijanje dodatne i naprednije opreme iz SAD-a. Egipat je tradicionalno održavao mješovitu flotu lovaca, što uključuje i napredne MiG-29. Također je postojao neuspjeli pokušaj kupovine naprednih ruskih lovaca Suhoj Flanker. Ipak, Egipat bi mogao biti zainteresovan i za druge kineske letjelice, poput sve raznovrsnijih i sposobnijih aviona za rano upozoravanje, od kojih je jedan prisutan na vježbi, kao i za tanker-transporter Y-20.
Šira slika: Afrika i regionalna stabilnost
Kineska trgovina oružjem prevazilazi puku ekonomsku korist. Kako je istakao Han Jie, predstavnik kineskog proizvođača oružja China North Industries Group Corporation:
Izvoz oružja se daje jednoj strani u sukobu ne samo da bi se pružila diplomatska podrška, već i da bi se razjasnio osjećaj prisutnosti zemlje izvoznice i uticalo na proces rješavanja sukoba.
Pojavili su se izvještaji da se Kina upliće u sukob SAD-a s Hutima u Jemenu, pri čemu američki obavještajni zvaničnici optužuju Peking da jemenskim pobunjenicima koje podržava Iran “pruža snimke za ciljanje američkih ratnih brodova i međunarodnih plovila u Crvenom moru”.
Kina već ima značajno prisustvo u regiji, s velikom bazom u Džibutiju na Crvenom moru, što joj osigurava kontinuirano prisustvo u Adenskom zaljevu od 2008. godine. Kina, kao veliki uvoznik nafte, ima ogroman interes za stabilnost regije, posebno Hormuškog tjesnaca.
Još važnija je šira slika na afričkom kontinentu, gdje kineska prodaja oružja, a posebno ekonomski uticaj, rastu ubrzanim tempom. Ovo se dešava u trenutku kada Bijela kuća povlači svoje prisustvo iz Afrike na više načina, uključujući i vojni (razmatra se podređivanje Afričke komande SAD-a Evropskoj komandi). Kina nastoji popuniti svaki vakuum koji Washington ostavi, a povećanje uticaja u Egiptu, koji posjeduje najmoćniju vojsku u Africi, moglo bi značajno doprinijeti tom cilju.