Foto: REUTERS/Tingshu Wang

Kina neočekivano imenovala novog trgovinskog pregovarača usred carinskog rata sa SAD

16. Aprila 2025.
Podijeli vijest

NEOČEKIVANA PROMJENA

Kina je u srijedu iznenada imenovala novog trgovinskog pregovarača, ključnu figuru u eventualnim pregovorima za rješavanje eskalirajućeg carinskog rata sa Sjedinjenim Američkim Državama. Ovim potezom zamijenjen je dosadašnji trgovinski “car” Wang Shouwen sa kineskim izaslanikom pri Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO).

Promjena na vrhu

Li Chenggang (58), bivši pomoćnik ministra trgovine tokom prve administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa, preuzima funkciju od Wanga, saopštilo je ministarstvo za ljudske resurse i socijalnu sigurnost.

Nije jasno da li je Wang Shouwen (59), koji je preuzeo drugu najvažniju poziciju u ministarstvu trgovine 2022. godine, premješten na drugu funkciju. Njegovo ime od srijede više nije bilo na spisku rukovodstva ministarstva, prema web stranici ministarstva.

Ministarstvo nije odmah odgovorilo na zahtjev Reutersa za komentarom o ovoj promjeni, koja nije objašnjena u saopštenju ministarstva za ljudske resurse.

Izvor iz pekinške strane poslovne zajednice opisao je Wanga kao tvrdog pregovarača koji se ranije sukobljavao sa američkim zvaničnicima.

“On je buldog, veoma intenzivan,” rekao je izvor, koji je želio ostati anoniman.

Kontekst carinskog rata i reakcije

Ova promjena u vrhu rukovodstva ministarstva trgovine dolazi u trenutku dok Peking zauzima čvrst stav u intenzivirajućem trgovinskom ratu sa Washingtonom, izazvanom Trumpovim visokim carinama na robu uvezenu iz Kine.

Iznenadna promjena dogodila se i usred turneje predsjednika Xi Jinpinga po jugoistočnoj Aziji, koja ima za cilj konsolidaciju ekonomskih i trgovinskih veza sa bliskim susjedima uslijed zastoja u odnosima sa SAD-om. Ministar trgovine Wang Wentao bio je među visokim zvaničnicima koji su pratili Xija tokom njegove posjete Vijetnamu, Maleziji i Kambodži ove sedmice.

Alfredo Montufar-Helu, viši savjetnik Kineskog centra pri Conference Board-u, ocijenio je promjenu kao:

“…veoma naglu i potencijalno remetilačku”,

s obzirom na brzinu eskalacije trgovinskih tenzija i Wangovo iskustvo u pregovorima sa SAD-om još od prve Trumpove administracije.

“Možemo samo nagađati zašto se ovo dogodilo u ovom tačnom trenutku; ali možda je, po mišljenju najvišeg kineskog rukovodstva, s obzirom na to kako su tenzije nastavile eskalirati, potreban neko drugi da prekine zastoj u kojem se obje zemlje nalaze i konačno započne pregovore,” rekao je Montufar-Helu.

Za razliku od mnogih drugih nacija koje su na Trumpove planove o kaznenim carinama odgovorile traženjem bilateralnih sporazuma sa Washingtonom, Peking je kao odgovor podigao sopstvene namete na američku robu i nije tražio pregovore. Kina insistira da se pregovori mogu voditi samo na osnovu uzajamnog poštovanja i jednakosti.