Khamenei poslao pismo Putinu uoči pregovora s Amerikom
Podijeli vijest
Vrhovni lider Irana, ajatolah Ali Khamenei, poslao je u četvrtak svog ministra vanjskih poslova u Moskvu s pismom za ruskog predsjednika Vladimira Putina, kako bi Kremlj bio obaviješten o toku nuklearnih pregovora s SAD-om, koji je ranije zaprijetio bombardiranjem Irana.
Američki predsjednik Donald Trump više puta je prijetio iranskim vlastima bombardovanjem i uvođenjem dodatnih carina zemljama koje kupuju iransku naftu, ukoliko Teheran ne postigne dogovor s Washingtonom o svom spornom nuklearnom programu. SAD je također rasporedio dodatne borbene avione u regiji.
Prošlog vikenda su Sjedinjene Države i Iran održali razgovore u Omanu koje su obje strane ocijenile pozitivnim i konstruktivnim. Uoči druge runde pregovora koja će se održati ovog vikenda u Rimu, iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi izjavio je u srijedu da „iransko pravo na obogaćivanje uranija nije predmet pregovora“.
Rusija, dugogodišnji saveznik Teherana, igra važnu ulogu u nuklearnim pregovorima kao stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a s pravom veta i potpisnica prethodnog nuklearnog sporazuma koji je Trump napustio 2018. godine tokom svog prvog predsjedničkog mandata.
„Što se tiče nuklearnog pitanja, uvijek smo imali bliske konsultacije s našim prijateljima iz Kine i Rusije. Sada je dobra prilika da se konsultujemo s ruskim zvaničnicima,“ rekao je Araqchi za iransku državnu televiziju.
PUTIN PRIMIO PISMO
Araqchi je rekao da prenosi pismo Putinu koje se tiče regionalnih i bilateralnih pitanja. Predsjednik Rusije kasnije ga je primio u Kremlju.
Zapadne sile optužuju Iran da obogaćuje uranij do nivoa čistoće koji prevazilazi potrebe civilne nuklearne energije i približava se nivou pogodnom za izradu atomske bombe. Iran, međutim, negira da pokušava razviti nuklearno oružje, naglašavajući da ima pravo na civilni nuklearni program.
Moskva je ranije ove godine sklopila 20-godišnji strateški partnerski sporazum s Teheranom i kupovala je iransko oružje za rat u Ukrajini, iako sporazum ne sadrži klauzulu o međusobnoj odbrani. Rusija i Iran su godinama bili saveznici na bojnom polju u Siriji, sve dok njihov saveznik Bašar al-Asad nije zbačen s vlasti u decembru.
Putin je održao dobre odnose s Khameneijem, jer su i Rusija i Iran označeni kao protivnici Zapada, iako Moskva nastoji izbjeći nuklearnu utrku u naoružanju na Bliskom istoku.
Rusija je poručila da bi bilo kakav vojni udar na Iran bio „nelegalan i neprihvatljiv“. Kremlj se u utorak suzdržao od komentara na pitanje da li bi Rusija bila spremna preuzeti kontrolu nad iranskim zalihama obogaćenog uranija kao dio mogućeg budućeg sporazuma između Teherana i Washingtona.