Kako vratiti u život gotovo uvele hortenzije i ponovno uživati u predivnom vrtu
Podijeli vijest
Hortenzije su vrlo omiljene trajnice zbog svojih raskošnih cvjetova, ali često pate zbog nepravilne njege i nepovoljnih uvjeta rasta. Dobra vijest je da se gotovo uvele hortenzije mogu oživjeti pravilnom i pravovremenom njegom.
Ključni faktori za zdravu hortenziju:
-
Dobro drenirano tlo
-
Pravilna količina svjetla i vode
-
Hranjive tvari i zaštita od ekstremnih temperatura
Najčešći problemi nisu uzrokovani bolestima ili štetnicima, već lošim uvjetima uzgoja poput prevelike ili premale vlage u tlu, neprikladne svjetlosti i temperature.
Provjerite vlažnost tla
Hortenzije vole obilno zalijevanje, ali previše vode može uzrokovati truljenje korijena i smeđe rubove na listovima. Prije zalijevanja provjerite je li tlo suho barem jedan centimetar duboko. Sustavi kap po kap su idealni jer osiguravaju postepenu i pravilnu vlažnost tla.
Prilagodite svjetlost
Hortenzije najbolje uspijevaju uz jutarnju sunčevu svjetlost i popodnevnu hladovinu. Previše direktnog sunca može uzrokovati smeđe i suhe listove, pa ih u posudama premjestite na sjenovito mjesto, a one u vrtu presadite na prikladnije mjesto u jesen.
Riješite se štetnika i bolesti
Puževi mogu oštetiti listove, dok gljivične bolesti kao što je pepelnica ostavljaju smeđe mrlje. Uklonite zaražene dijelove i po potrebi koristite bakrene fungicide.
Oprezno s gnojivom
Prekomjerna upotreba gnojiva može oštetiti korijen i uzrokovati uvenuće lišća. Ako je došlo do predoziranja, isperite tlo obilnim zalijevanjem.
Sadnja i presađivanje
Najbolje vrijeme za sadnju ili presađivanje je proljeće ili jesen, kada su temperature niže. Nakon presađivanja duboko zalijevajte biljku i malčirajte tlo kako biste sačuvali vlagu. Izbjegavajte prihranu i orezivanje dok se biljka potpuno ne oporavi.
Pridržavajući se ovih savjeta, hortenzije će se brzo oporaviti i ponovno će krasiti vaš vrt svojim raskošnim cvjetovima.