Foto: Reuters

Japanski naučnici razvili plastiku koja se rastvara u morskoj vodi

4. Juna 2025.
Podijeli vijest

Istraživači u Japanu postigli su značajan napredak u borbi protiv zagađenja okeana razvivši novu vrstu plastike koja se rastvara u morskoj vodi unutar nekoliko sati. Ovo otkriće, potencijalno revolucionarno rješenje za problem koji uništava morske ekosisteme i šteti divljim životinjama, predstavili su naučnici iz RIKEN Centra za nauku o emergentnoj materiji i Univerziteta u Tokiju.

Iako su naučnici dugo eksperimentirali s biorazgradivom plastikom, ovaj novi materijal ističe se po svojoj brzini razgradnje i činjenici da ne ostavlja nikakve tragove. U laboratoriji u gradu Wako, u blizini Tokija, tim je demonstrirao kako se mali komad plastike u potpunosti rastopio u posudi sa slanom vodom nakon otprilike sat vremena miješanja.

Voditelj projekta, Takuzo Aida, izjavio je da je njihovo istraživanje privuklo značajan interes, uključujući i onaj iz sektora ambalaže, iako tim još uvijek nije detaljno predstavio planove za komercijalizaciju.

Naučnici širom svijeta intenzivno rade na razvoju inovativnih rješenja za sve veću krizu plastičnog otpada, što je napor podržan kampanjama poput Svjetskog dana okoliša, koji se obilježava 5. juna. Program Ujedinjenih nacija za okoliš (UNEP) predviđa da će se plastično zagađenje utrostručiti do 2040. godine, što znači da će se u svjetske okeane svake godine dodavati 23-37 miliona metričkih tona otpada.

“Djeca ne mogu birati planet na kojem će živjeti. Naša je dužnost kao naučnika osigurati da im ostavimo najbolje moguće okruženje”, poručio je Aida.

Aida je objasnio da je novi materijal jednako čvrst kao i plastika na bazi nafte, ali se razlaže na svoje izvorne komponente kada je izložen soli. Te komponente zatim mogu biti dalje prerađene prirodnim bakterijama, čime se izbjegava stvaranje mikroplastike koja može naštetiti vodenom životu i ući u prehrambeni lanac. Dodao je da se komad materijala veličine oko pet centimetara na kopnu razgrađuje za nešto više od 200 sati, budući da je sol prisutna i u tlu.

Materijal se može koristiti kao obična plastika kada je premazan, a tim trenutno fokusira svoje istraživanje na najbolje metode premazivanja. Aida je također istakao da je nova plastika netoksična, nezapaljiva i da ne emitira ugljen-dioksid, što je dodatna prednost u borbi protiv klimatskih promjena.