Izraelci traže oslobađanje talaca po cijenu mira
Podijeli vijest
Broj Izraelaca koji su potpisali peticiju za povratak talaca iz Gaze, čak i ako to znači prekid rata, porastao je na skoro 140.000, što odražava rastuće nezadovoljstvo javnosti zbog neuspjeha vlade u oslobađanju zarobljenika.
Peticije, koordinirane preko stranice Restored Israel, privukle su širok spektar podrške – od civila do bivših vojnih lica. Samo u posljednja 24 sata, više od 10.000 ljudi pridružilo se kampanji. Ukupan broj potpisa u subotu ujutro iznosio je 138.434, što je znatno više u odnosu na 128.114 koliko ih je bilo u petak.
Na platformi je trenutno dostupno 50 različitih peticija, a čak 21 od njih pokrenuli su bivši ili rezervni pripadnici izraelskih oružanih snaga.
Premijer Benjamin Netanyahu otvoreno se protivi inicijativi, prijeteći disciplinskim mjerama za vojnike koji učestvuju. Uprkos tome, pokretu se pridružuju i brojni rezervisti i bivši oficiri, uključujući:
“Bivšeg premijera i načelnika Glavnog stožera Ehuda Baraka, bivšeg načelnika Glavnog stožera Dana Halutza, bivšeg šefa Južne komande Amrama Mitznua, bivšeg šefa Centralne komande Avija Mizrahija i bivšeg šefa vojne obavještajne službe Amosa Malku.”
Vlada je već započela disciplinske mjere protiv vojnih ljekara koji su potpisali peticije, a Netanyahu je izjavio da su akcije potpisnika dio šireg plana koji uključuje strane organizacije čiji je cilj svrgavanje njegove vlade.
Do sada je peticiju potpisalo 127.255 civila, uključujući 1.500 roditelja aktivnih vojnika i 1.300 članova porodica poginulih. Među vojnim potpisnicima, najbrojniji su padobranci (2.151), a slijede ih bivši pripadnici oklopnih jedinica, vojnoobavještajne službe i specijalnih snaga.
Trenutno se vjeruje da je 24 od 59 talaca koji su još uvijek u Gazi živo. S druge strane, u izraelskim zatvorima nalazi se više od 9.500 Palestinaca, uz brojne izvještaje o mučenju, izgladnjivanju i medicinskom zanemarivanju.
Prvobitni dogovor o prekidu vatre i razmjeni talaca, posredovan od strane Egipta, Katara i SAD-a, stupio je na snagu 19. januara, ali ga je Izrael prekinuo sredinom marta.
Do sada je u izraelskim napadima na Gazu, od oktobra 2023. godine, poginulo najmanje 51.157 Palestinaca, većinom žena i djece. Međunarodni krivični sud je krajem prošle godine izdao naloge za hapšenje premijera Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti. Pored toga, Izrael se suočava i s optužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde.