Foto: Konstantin Novakovic

Izrael i dalje razmatra ograničeni napad na iranska nuklearna postrojenja

20. Aprila 2025., ,
Podijeli vijest

Izrael nije isključio mogućnost napada na iranska nuklearna postrojenja u nadolazećim mjesecima, unatoč tome što je predsjednik Donald Trump rekao izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu da SAD trenutno nije voljan podržati takav potez, prema riječima izraelskog dužnosnika i dviju drugih osoba upoznatih s tim pitanjem.

Izraelski dužnosnici obećali su spriječiti Teheran da nabavi nuklearno oružje, a Netanyahu je insistirao da svi pregovori s Iranom moraju dovesti do potpunog demontiranja njegovog nuklearnog programa.

Različiti planovi napada

Tijekom proteklih mjeseci, Izrael je Trumpovoj administraciji predložio niz opcija za napad na iranska postrojenja, uključujući neke s vremenskim okvirima krajem proljeća i ljeta, rekli su izvori. Planovi uključuju kombinaciju zračnih udara i komandoskih operacija različitog intenziteta koji bi mogli unazaditi sposobnost Teherana da napravi nuklearno oružje za samo nekoliko mjeseci ili godinu ili više, rekli su izvori.

Promjena strategije?

Međutim, izraelski dužnosnici sada vjeruju da bi njihova vojska umjesto toga mogla pokrenuti ograničeni udar na Iran koji bi zahtijevao manje američke podrške. Takav bi napad bio znatno manji od onih koje je Izrael prvotno predložio.

Nejasno je hoće li i kada će Izrael krenuti s takvim udarom, osobito s obzirom na to da su započeli pregovori o nuklearnom sporazumu. Takav bi potez vjerojatno otuđio Trumpa i mogao bi ugroziti širu američku podršku Izraelu.

Američki uvjeti

Bivši dužnosnici i stručnjaci dugo su govorili da bi Izraelu bila potrebna značajna američka vojna podrška – i oružje – kako bi uništio iranska nuklearna postrojenja i zalihe, od kojih se neke nalaze u podzemnim objektima.

Iako bi ograničeniji vojni udar koji Izrael razmatra zahtijevao manje izravne pomoći – osobito u obliku američkih bombardera koji bacaju streljivo za probijanje bunkera koje može doseći duboko zakopana postrojenja – Izraelu bi ipak trebalo obećanje Washingtona da će pomoći Izraelu da se obrani ako ga Teheran napadne nakon toga, rekli su izvori.

Svaki bi napad nosio rizike. Vojni i nuklearni stručnjaci kažu da bi, čak i uz masivnu vatrenu moć, udar vjerojatno samo privremeno unazadio program za koji Zapad kaže da mu je cilj eventualno proizvesti nuklearnu bombu, iako Iran to negira.

Izraelski stav

Izraelski dužnosnici su rekli Washingtonu posljednjih tjedana da ne vjeruju da bi američki pregovori s Iranom trebali napredovati do faze sklapanja sporazuma bez jamstva da Teheran neće imati mogućnost stvoriti nuklearno oružje.

“To se može učiniti sporazumom, ali samo ako je taj sporazum u libijskom stilu: oni uđu, dignu u zrak instalacije, demontiraju svu opremu, pod američkim nadzorom,” rekao je Netanyahu nakon razgovora s Trumpom. “Druga mogućnost je … da oni (Iran) odugovlače s pregovorima i tada postoji vojna opcija.”

Iz izraelske perspektive, ovo bi mogao biti dobar trenutak za udar na iranska nuklearna postrojenja.

Iranski saveznici Hamas u Gazi i Hezbolah u Libanonu su razbijeni od strane Izraela otkad je počeo rat u Gazi, dok je pokret Houthi u Jemenu bio na meti američkih zračnih napada. Izrael je također teško oštetio iranski sustav protuzračne obrane u razmjeni vatre u listopadu 2024.

Visoki izraelski dužnosnik, govoreći novinarima ranije ovog mjeseca, priznao je da postoji određena žurnost ako je cilj pokrenuti udar prije nego što Iran obnovi svoju protuzračnu obranu. Ali visoki dužnosnik odbio je navesti bilo kakav vremenski okvir za moguće izraelske akcije i rekao je da bi razgovarati o tome bilo “besmisleno”.