Foto: AA

Istraživanje pokazalo da moderan čovjek potiče od susreta dvije vrste predaka

21. Marta 2025.
Podijeli vijest

Istraživači sa Univerziteta u Kembridžu otkrili su novi detalj u ljudskoj evoluciji, ukazujući na to da su preci modernog čoveka potekli od susreta dvije sada nestale vrste pre oko 300.000 godina.

Analizom DNK modernih ljudi, naučnici su zaključili da su se preci čoveka pre oko 1,5 miliona godina podijelili na dvije različite vrste, slično razdvajanju šimpanzi i bonobo majmuna. Nakon 1,2 miliona godina, ove dvije grane ljudske evolucije ponovo su se susrele i međusobno ukrstile, stvarajući genetski osnov od kojeg potiču svi moderni ljudi.

Rezultati istraživanja, objavljeni u časopisu Nature Genetics, pokazuju da je oko 80 odsto genetskog materijala današnjih ljudi poteklo od jedne populacije koja je bila na ivici izumiranja, vjerojatno s vrlo malim brojem jedinki, prije nego što je došlo do ključnog susreta.

Naučnici sa Kembridža, poput Ajlvina Skalija, sugerišu da je jedna od tih populacija prošla kroz period dramatičnog smanjenja broja jedinki, što ukazuje na to da je bila gotovo izumrla prije nego što je tokom miliona godina počela da se oporavlja. Ova populacija je, prema naučnicima, dala većinu ljudskog genoma.

S druge strane, druga vrsta, odgovorna za manji dio genoma, ostavila je trag u genima povezanim s funkcijom mozga, što bi moglo imati ključnu ulogu u ljudskoj evoluciji, kako smatra lider istraživanja Trevor Kazins.

Novo istraživanje izaziva reviziju dosadašnjih teorija o evoluciji čoveka, jer je do sada prevladavalo mišljenje da je Homo sapiens nastao u Africi pre između 200.000 i 300.000 godina, potičući od jedne linije.