Foto: Pexels

Isključivanje TV-a preko razdjelnika: Štedi li to stvarno struju?

5. Februara 2025.
Podijeli vijest

S vremenom televizori mogu potrošiti mnogo električne energije. Kako bi smanjili vlastitu potrošnju energije, mnogi ljudi izvlače kabel televizora iz utičnice. No, koliko je to korisno i je li loše za uređaj?

Visoke cijene električne energije sve više opterećuju kućanstva, pa mnogima postaje važno štedjeti energiju, i to ne samo iz ekoloških, nego i iz financijskih razloga.

Jedna od opcija za smanjenje potrošnje energije je potpuno isključivanje kućanskih uređaja koji se ne koriste, na primjer izvlačenjem utikača ili prekidom napajanja preko razdjelnika. No, hoćete li stvarno uštedjeti gašenjem televizora, ovisi o starosti i modelu uređaja.

Štedite struju i novac: Isplati li se uvijek potpuno isključiti televizor?

Nije nužno svaki put potpuno isključiti televizor iz struje. Naime, potrošnja energije u stanju mirovanja na modernim televizorima toliko je niska da se u mnogim slučajevima financijski ne isplati ručno ga isključivati.

Za to su, među ostalim, zaslužni propisi EU iz 2013. i 2023. koji nalažu da televizori u stanju mirovanja smiju trošiti maksimalno 0,5 vata. Međutim, ova uredba ne utječe na uređaje koji su povezani s mrežom, kao što su pametni zvučnici, set-top box uređaji ili igraće konzole. Za te uređaje nema postavljene gornje granice, pa se može isplatiti isključiti ih kad se ne koriste.

Studija Stiftung Warentest s više od 370 testnih uređaja potvrdila je da moderni televizori troše samo malo energije u stanju mirovanja. Potrošnja različitih modela bila je, ovisno o postavkama, između 0,3 i 2,4 vata.

Za primjer, konvencionalni uređaj koji troši 0,5 wata u standby modu, ako je u tom stanju 20 sati dnevno, s trenutnom cijenom električne energije od 35,86 centi po kilovatsatu (kWh), imat će godišnju potrošnju od 3,65 kWh, što odgovara dodatnim godišnjim troškovima od oko 1,20 eura.

Mnogo je korisnije smanjiti potrošnju energije prilikom gledanja televizije putem odgovarajućih postavki. Kad su uključeni, televizori imaju izlaznu snagu do 100 W. Ako gledate televiziju tri sata dnevno, godišnja potrošnja od 109,5 kWh koštat će vas oko 38 eura godišnje.

Zašto je iznenadno gašenje loše za TV?

Moderni televizori nisu samo jednostavna potrošačka elektronika, već složeni uređaji opremljeni osjetljivim komponentama. Iznenadno isključivanje iz utičnice može nepotrebno opteretiti te komponente i skratiti njihov vijek trajanja.

Mnogi televizori redovito primaju ažuriranja u stanju pripravnosti, a prekid napajanja može uzrokovati probleme sa softverom koji je teško riješiti.

Budite posebno oprezni s OLED televizorima

Ako imate OLED TV, trebate biti posebno oprezni. Naime, uređaji u stanju pripravnosti provode posebne procese čišćenja kako bi spriječili tzv. burn-in. Ako se napajanje iznenada prekine, ovi procesi ne mogu se dovršiti, što može negativno utjecati na kvalitetu slike.

Najbolje je proučiti upute proizvođača kako biste saznali točne načine isključivanja televizora.

Alternative razdjelniku

Ako imate više uređaja spojenih u razdjelnik, razdjelnici s trajnim utičnicama mogu biti korisni. Ovi razdjelnici imaju najmanje jednu utičnicu koja nastavlja opskrbljivati strujom, na primjer za OLED uređaj, čak i kada je ostatak uređaja isključen. No, važno je koristiti visokokvalitetne strujne razdjelnike i paziti na ograničenja snage uređaja.