Ishrana bogata ultra-prerađenom hranom povezana s većim rizikom od rane smrti
Podijeli vijest
Nova istraživanja ukazuju na povezanost između veće konzumacije ultra-prerađene hrane i povećanog rizika od prerane smrti. Ultra-prerađena hrana, koja obično uključuje proizvode poput čipsa, instant rezanaca, zaslađenih žitarica za doručak i kobasica, karakteristična je po prisustvu vještačkih boja i aroma, te često visokom sadržaju šećera, zasićenih masti i soli.
Najnovija studija, objavljena u časopisu American Journal of Preventive Medicine, pokazuje da svako povećanje udjela ultra-prerađene hrane u ishrani za 10 posto dovodi do porasta rizika od prerane smrti za 2,7 posto.
Analiza je obuhvatila osobe starosti od 30 do 69 godina iz osam zemalja: Kolumbije i Brazila (zemlje s relativno niskom konzumacijom ultra-prerađene hrane), Čilea i Meksika (srednja konzumacija), te Australije, Kanade, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Država (zemlje gdje mnogi ljudi konzumiraju velike količine ultra-prerađene hrane).
Zabrinjavajuće je da, dok je u zemljama s visokim dohotkom konzumacija [ultra-prerađene hrane] već visoka ali relativno stabilna više od decenije, u zemljama s niskim i srednjim dohotkom konzumacija kontinuirano raste,
izjavio je Eduardo Augusto Fernandes Nilson, vodeći autor studije i istraživač na Fondaciji Oswaldo Cruz u Brazilu.
Korelacija ne znači uzročnost
Nezavisni istraživači upozoravaju da nalazi studije ne sugerišu nužno da ultra-prerađena hrana direktno uzrokuje preranu smrt, iako smatraju da ova vrsta hrane zaslužuje dalju pažnju.
Moguće je da pravi uzročni faktor rizika nije ultra-prerađena hrana, već povezani faktor rizika kao što je bolja fizička kondicija – a ultra-prerađena hrana je jednostavno nevini posmatrač,
rekao je Stephen Burgess, statističar sa Univerziteta Cambridge u Velikoj Britaniji.
Ali, kada vidimo da se ove asocijacije ponavljaju u mnogim zemljama i kulturama, to budi sumnju da ultra-prerađena hrana možda jeste više od posmatrača.
Ultra-prerađena hrana i ranije je povezivana sa zdravstvenim problemima. Ranije ove godine, agencija Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za istraživanje raka utvrdila je da je veća konzumacija ultra-prerađene hrane povezana s većim rizikom od smrti uslijed bolesti srca, aneurizme, probavnih problema i Parkinsonove bolesti – ali ne i raka ili Alzheimerove bolesti.
Naučnici još uvijek nisu sigurni da li su očigledne zdravstvene štete povezane s ultra-prerađenom hranom posljedica njenog nutritivnog sastava ili industrijskih procesa koji se koriste u njenoj proizvodnji. Također, ne postoji jasna, univerzalno prihvaćena definicija ultra-prerađene hrane, što otežava poređenja između studija.
Nerys Astbury, vanredna profesorica dijetetike i gojaznosti na Univerzitetu Oxford u Velikoj Britaniji, smatra da nutritivne smjernice još uvijek ne bi trebale biti ažurirane tako da specifično upozoravaju protiv ultra-prerađene hrane.
Mnoge nacionalne prehrambene smjernice i preporuke već savjetuju smanjenje konzumacije energetski guste hrane bogate mastima i šećerom, koja tipično spada u grupu [ultra-prerađene hrane],
izjavila je ona.